Hydraulik

Zatkany odpływ prysznica? Dowiedz się jak sobie z nim poradzić

Woda w prysznicu gromadzi się i sięga do kostek, spływa coraz wolniej, a w najgorszym przypadku zalewa łazienkę? Podpowiadamy jak rozpoznać, że odpływ prysznica jest zablokowany oraz jak sobie z tym poradzić.

 

Zatkany odpływ prysznicowy może być spowodowany przez wiele czynników –  od małej blokady w postaci nagromadzonego brudu oraz zebranego owłosienia, do przeszkody powodującej zator w głównej linii kanalizacyjnej. Ważne jest, aby jak najszybciej zbadać źródło blokady celem ustalenia, czy jest to naprawa, którą można wykonać samodzielnie, czy też zostawić tę pracę profesjonalnemu hydraulikowi.

Skąd mam wiedzieć, że mój odpływ w prysznicu jest zatkany?

Oznaką zatoru w odpływie prysznicowym jest charakterystyczne bulgotanie towarzyszące odpływającej z prysznica wodzie. Ponadto, jeżeli woda zaczyna spływać przez odpływ znacznie wolniej niż zwykle, bądź całkowicie „stoi” i nie odpływa, jest to poważny sygnał do sprawdzenia drożności naszych rur. Na wspomniane okoliczności należy reagować szybko – nagromadzona woda może nawet poważnie uszkodzić instalacje kanalizacyjne w naszym domu i doprowadzić do jego zalania!

Jakie kroki mogę podjąć, aby zapobiec zatkaniu się prysznica?

Do wyboru jest wiele kroków, które można podjąć, aby odpływ nie został zatkany przez brud, mydliny i włosy. Chociaż rozwiązania te są skuteczne przy regularnej konserwacji oraz usuwaniu mniej poważnych blokad, nie powinny być stosowane jako antidotum na większe zatory, ponieważ może to spowodować poważne uszkodzenia w perspektywie długoterminowej. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z porady fachowca.

1)      Wlanie do odpływu wrzątku

Jest to działanie profilaktyczne, które pozwoli rozdrobnić wszelkie mydliny i zbierający się brud w odpływie, zanim zdążą one spowodować poważniejszy zator.

2)      Soda oczyszczona, ocet i wrząca woda

W pierwszej kolejności należy wsypać do odpływu 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Zaraz po tym trzeba wlać pół szklanki octu. Mieszanka ta po chwili zacznie pulsować i spowoduje powstanie piany. Zaleca się odczekanie przynajmniej 30 minut, a najlepiej godzinę, a potem wlanie do odpływu prysznicowego wrzącej wody – powinna ona zwalczyć zator. Całość powinno wykonywać się w gumowych rękawiczkach i ochronnych goglach.

3)      Przepychacz gumowy

Przyrząd dobrze znany większości domowników, którego działanie polega na wytworzeniu ciśnienia poprzez pompowanie przepychacza, co pozwala przepchnąć zator znajdujący się pod odpływem. Jeżeli dodatkowo posmarujemy okolice odpływu prysznicowego wazeliną lub inną tłustą substancją, zapewnimy lepsze zasysanie powietrza przez przepychacz, a zatem i skuteczniejsze przepchanie blokady.

4)      Preparaty chemiczne

Jeśli powyższe środki nie działają, możliwe jest sięgnięcie po silniejsze rozwiązania. Takie preparaty powinny zawierać przede wszystkim sodę kaustyczną. Znaleźć je można w sklepach z chemią gospodarczą, a do preparatu powinna być dołączona instrukcja użycia. Z silnymi środkami chemicznymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie – ich działaniu towarzyszy bardzo wysoka temperatura, dlatego by chronić swoją skórę należy ich używać zawsze w ochronnych rękawiczkach. Trzeba też wziąć pod uwagę wpływ żrącej substancji na instalację kanalizacyjną – jeżeli znajdują się tam elementy wykonane z aluminium, najlepiej zaniechać używanie tych preparatów.

Skorzystaj z porad innych osób w sieci lub wezwij fachowca!

Jeżeli nie ma się pewności jak wykonać niektóre z powyższych czynności, polecamy zajrzenie na specjalne dedykowane grupy na Facebooku’u, gdzie odpowiedzieć na trapiące hydrauliczne pytania pomogą osoby, które mogą mieć już doświadczenie w podobnych kwestiach i pomogą rozwiązać problem.

Czasem jednak można nie mieć pewności jaka jest przyczyna zatoru, a domowe metody na odetkanie odpływu prysznicowego nie działają. W takiej sytuacji najlepiej wezwać sprawdzonego hydraulika, który profesjonalnie zajmie się problemem i doradzi, w jaki sposób profilaktycznie zapobiegać zatorom w przyszłości!

ZAMÓW FACHOWCA