Glazurnik

Układanie glazury – jak znaleźć rzetelnego glazurnika w Warszawie?

Radujmy się! Wiosna jest tuż za rogiem, a wraz z nią wiele nowych początków. Świat budzi się do życia – rośliny kwitną, a wiele zwierząt wybudza się ze snu zimowego. Razem z nimi ze stanu hibernacji wychodzą nasze obowiązki domowe i zaplanowane remonty. Często były one odwlekane przez wiele miesięcy ze względu na niekorzystną aurę pogodową.

 

Wyższe temperatury przyczyniają się do decyzji domowników o wielkim sprzątaniu i remontach. Pomieszczeniami, które w tym okresie najczęściej przechodzą swoją metamorfozę, są łazienki i kuchnie. Wpisanie się w nowoczesny trend wystroju tych miejsc przy użyciu płytek ceramicznych wymaga udziału profesjonalnego fachowca, który zna się na układaniu glazury.

Sprawdzony, dokładny i rzetelny glazurnik z dostępnymi terminami jest w tym okresie na wagę złota, szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze fachowca oraz wskazujemy sposoby na znalezienie glazurnika w tym gorącym okresie.

Na co zwrócić uwagę przy współpracy z glazurnikiem?

Podejmując się współpracy z konkretnym fachowcem nie jesteśmy zdani na ocenę jego zdolności jedynie przez pryzmat efektu końcowego. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam zaoszczędzić ciągłych poprawek, wynikających z braku zrozumienia między glazurnikiem a domownikiem, a przede wszystkim z niekompetencji wybranego fachowca.

Największą wartość wniesie bezpośrednia rozmowa z glazurnikiem. Dlatego ważne jest zapoznanie się z kilkoma kluczowymi kwestiami, związanymi z układaniem glazury.

1) Przygotowanie powierzchni do pracy

Staranne podejście do przygotowania powierzchni dla przyszłych płytek ceramicznych jest pierwszym, bardzo ważnym elementem pracy glazurnika, której efekt powinien wystarczyć na przynajmniej kilka lat. Trwałość zapewniać ma przyczepność płytek do podłoża. Warunkiem trwałości jest oczyszczenie powierzchni ze starej zaprawy klejowej oraz z kurzu. Kluczowe jest również uzupełnienie wszelkich ubytków i nierówności. Warto zatem zapytać fachowca przed rozpoczęciem pracy, czy skuje, oczyści, wyrówna i zagruntuje daną powierzchnię.

2) Rozplanowanie ułożenia płytek ceramicznych

Jest to proces, przez który powinniśmy przejść z glazurnikiem, zanim ten zabierze się za pracę. Warto upewnić się, że fachowiec przestrzega następujących reguł:

  • Estetykę zapewnia symetryczne ułożenie płytek. Dlatego najlepiej, jeśli układanie glazury fachowiec zaczyna od środka powierzchni – umożliwi to ewentualne przycięcie płytek przy krawędziach podłogi.
  • W przypadku ściany, układanie płytek fachowiec powinien rozpocząć od miejsca, w którym znajduje się najwięcej otworów. Np. drzwi, okien, gniazdek elektrycznych. Płytki ułożone wokół okna i drzwi nie powinny być przycinane.
  • W sytuacji, gdy płytki nie mają być ułożone na pełną wysokość pomieszczenia, tylko np. do połowy ściany, rzetelny specjalista z fachem w ręku rozpocznie ich układanie tak, aby całe płytki znajdowały się u góry, a przycięte – przy podłodze.
  • Ważne jest, by fachowiec planował szerokość spoiny, która ma zadanie przede wszystkim chronić przed dostawaniem się wilgoci pod glazurę. Ponadto, zwiększa ona przyczepność płytek do podłoża oraz posiada walory estetyczne.

3) Materiały

Glazurnik godny zaufania powinien posiadać wiedzę na temat materiałów używanych w jego pracy. Wiedza na temat zastosowania odpowiedniego do rodzaju powierzchni kleju i fugi jest niezbędna.

Dodatkowo, warto spytać glazurnika o doświadczenia z układaniem płytek na konkretnym podłożu, które mamy do wykończenia. Możemy również sprawdzić rekomendacje od innych klientów. Koniecznie trzeba ustalić z glazurnikiem, czy udziela gwarancji na swoją pracę (wysoce wskazane!).

Gdzie znaleźć sprawdzonego specjalistę od układania glazury?

Poszukiwania glazurnika, tak jak każdego innego fachowca, można zacząć od przepytania rodziny, znajomych i sąsiadów o specjalistów godnych polecenia. Jest to sposób zapewniający w pewnym stopniu gwarancję fachowości, jednak często brak wielokrotnie potwierdzanej rzetelności fachowca może doprowadzić do złego wyboru.

Bardzo często z pomocą mogą przyjść miejsca, w których dokonujemy wyboru i zakupu płytek ceramicznych. Z takimi punktami obsługi nierzadko współpracują godni zaufania glazurnicy.

Spośród nowoczesnych sposobów warte uwagi są dedykowane grupy na Facebook’u. Domownicy dzielą się na nich cennymi wskazówkami oraz wymieniają się doświadczeniami związanymi z pracą konkretnych fachowców.

Kolejnym innowacyjnym sposobem na znalezienie sprawdzonego, rzetelnego fachowca do ułożenia glazury jest platforma Duer.pl. Jest to strona internetowa, łącząca warszawskich i wrocławskich domowników z fachowcami. Fachowcy ci zostali uprzednio zweryfikowani oraz są nieustannie oceniani przez Klientów korzystających z Duer.pl.

ZAMÓW FACHOWCA