Klimatyzacja wentylacja

Różnice pomiędzy klimatyzacją a wentylacją

Duer klimatyzacja wentylacja

Czym rożni się klimatyzacja od wentylacji? Przecież to oczywiste! Czy aby na pewno? Wbrew pozorom obie instalacje posiadają sporo cech wspólnych, przez co są dość często mylone. W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze różnice i podobieństwa zarówno w ich funkcjonalnościach oraz sposobie działania jak i skutkach ich nieprawidłowej eksploatacji.

Kluczowa różnica: wentylacja zapewnia cyrkulację i wymianę powietrza, a klimatyzacja nie

Spośród wielu instalacji budynkowych zapewniających sprawne funkcjonowanie nieruchomości i zapewniających komfort użytkowników tą, na którą zwraca się najmniej uwagi na etapie eksploatacji obiektu jest instalacja wentylacyjna. Wentylacja, w dużym uproszczeniu, zapewnia cyrkulację i wymianę powietrza pomiędzy przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną budynku. Mylona jest często z klimatyzacją, która nie zapewnia wymiany i obiegu powietrza (jednostka wewnętrzna klimatyzacji nie pobiera powietrza z zewnątrz), tylko schładza powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. W jaki sposób klimatyzatory schładzają powietrze? O tym pisaliśmy już w tekście poświęconym czynnikom chłodniczym, więc dziś skupimy się bardziej na sposobie działania wentylacji.

Jak działa wentylacja?

Wentylację dzielimy najczęściej na:

 • wentylację grawitacyjną, gdzie obieg powietrza zapewniony jest w sposób naturalny poprzez różnicę gęstości powietrza wewnętrznego i zewnętrznego,
 • wentylację mechaniczną, w której obieg powietrza wymuszony jest przez urządzenie zwane centralą wentylacyjną (nawiewną, wywiewną lub nawiewno-wywiewną).

 

Cyrkulacja wymuszona przez centralę wentylacyjną stosowana jest praktycznie w każdym nowoprojektowanym obiekcie biurowym, handlowym i usługowym oraz w zdecydowanej większości już istniejących nieruchomościach. Obowiązkowe parametry wymiany powietrza, w zależności od przeznaczenia obiektu, określone są w Polskich Normach. Dodatkowymi, ale równie ważnymi funkcjami central jest również obróbka powietrza, czyli np. filtrowanie, chłodzenie, ogrzewanie, nawilżanie czy osuszanie.

Skutki nieprawidłowego korzystania z klimatyzacji i wentylacji

O tym, czym grozi niedbanie o swój klimatyzator pisaliśmy tu. Brak regularnych przeglądów może skutkować:

 • powietrzem pełnym grzybów, pleśni, bakterii i innych zanieczyszczeń, co wpływa na złe samopoczucie użytkowników danego pomieszczenia / przestrzeni, a nawet może powodować choroby i alergie
 • niższą wydajnością urządzenia
 • częstszym awariom i usterkom
 • krótszą żywotnością klimatyzatora.

 

Skutki złej eksploatacji i konserwacji wentylacji w obiektach, gdzie przez wiele lat te kwestie były bardzo zaniedbywane są nieco inne. Widoczne skutki złej wentylacji to:

 • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami
 • zaparowane szyby w oknach
 • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach
 • nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience
 • pęcznienie drewnianych mebli i podłóg.

 

Niewidoczne skutki złej wentylacji to:

 • podobnie jak przy klimatyzacji: złe samopoczucie – bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa, podrażnienia gardła, podrażnienia skóry, uczulenia, alergie
 • niszczenie konstrukcji budynku – wnikanie wilgoci do ścian i stopniowa ich destrukcja.

Czy prawidłowa dbałość o wentylację może przynieść oszczędności?

Warto zauważyć, że poza generowaniem kosztów w przypadku złej eksploatacji i konserwacji instalacji wentylacyjnej, jej prawidłowa obsługa oraz zastosowanie nowoczesnych technologii może nie tylko ograniczyć koszty, ale również wygenerować oszczędności. Zauważamy to szczególnie w dużych obiektach biurowych oraz centrach handlowych. Coraz częściej stosowane są między innymi:

 • urządzenia centralne nawiewno-wywiewne z odzyskiem energii,
 • recyrkulacja powietrza,
 • rekuperacja,
 • schładzanie oraz ogrzewanie powietrza pobieranego z zewnątrz.

Taki trend będzie utrzymywał się dalej, ale warunkiem jest prawidłowa eksploatacja, konserwacja oraz okresowe czyszczenie zarówno urządzeń, jak i przewodów wentylacyjnych.

Jak możemy pomóc?

Wiemy jak prawidłowo zadbać zarówno o klimatyzacją jak i wentylację. Na co dzień realizujemy przeglądy w domach i mieszkaniach, a także lokalach usługowych, biurach oraz obiektach przemysłowych.
O ile nasza strona – www.duer.pl/klimatyzacja – poświęcona jest usługom klimatyzacyjnym, to wykwalifikowani i certyfikowani technicy Przedsiębiorstwa Zarządzania Nieruchomościami mają równie bogate doświadczenie w montażu, naprawie i przeglądach instalacji wentylacyjnej, więc zapraszamy do kontaktu poprzez formularz również w tej sprawie. Tutaj https://www.duer.pl/klimatyzacja/warszawa/ odsyłamy osoby z Warszawy zainteresowane montażem albo serwisem klimatyzacji.

ZAMÓW FACHOWCA