
26 sty Porady złotej rączki – samodzielny montaż karnisza
Samodzielny montaż karnisza wydaje się być bardzo prostym zadaniem, które każdy domowy majsterkowicz jest w stanie wykonać. Nie ma w tym zbyt dużej filozofii, ale należy pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie zapewni nam pełne zadowolenie z finalnego efektu naszej pracy. W tym artykule znajdziesz rady i wskazówki, dotyczące samodzielnego montażu karnisza. Przejdziemy przez cały proces krop po kroku!
Spis treści
Wybranie odpowiedniego karnisza
Zanim zabierzemy się za samodzielny montaż karnisza warto wiedzieć, że karnisze możemy podzielić na dwie grupy: montowane na ścianie i montowane na suficie. Te pierwsze mają zastosowanie w większości przypadków, czyli wtedy gdy nad oknem mamy minimum 15 centymetrów nadproża. W przeciwnym razie, oraz wtedy gdy okno sięga samego sufitu, musimy wybrać karnisze przytwierdzane do sufitu. Warto zwrócić na to uwagę dokonując zakupu, ponieważ nie każdy karnisz jest uniwersalny.
Dobrze dobrany karnisz powinien swoim stylem komponować się z wnętrzem pokoju, w którym go umieścimy. Poza wyglądem i mocowaniem, musimy zastanowić się co będziemy na nim wieszać. Jeżeli chcemy, aby nasze okna przysłaniały zasłony i firany, będziemy musieli zdecydować się na karnisz podwójny. Jeżeli zaś zależy nam na samych firanach, wybieramy karnisz pojedynczy. Kolejnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę jest waga firan i zasłon, które będziemy wieszać. Przy lekkich materiałach, możemy zamontować karnisze o małej średnicy. Gdy zdecydujemy się na cięższe tworzywa, potrzebne nam będą karnisze o dużej średnicy, aby nie uginały się one pod ciężarem zasłon i firan.
Wykonanie niezbędnych pomiarów przed samodzielnym montażem karnisza
Gdy znamy już długość naszego nadproża i wiemy, czy będziemy montować karnisz na ścianie czy na suficie, powinniśmy ustalić jak długi powinien być nasz karnisz. Aby to zrobić powinniśmy zacząć od zmierzenia wnęki naszego okna. Jeżeli zdecydowaliśmy się na firany i zasłony, do otrzymanego pomiaru powinniśmy dodać po minimum 50 centymetrów po każdej ze stron. W przypadku montażu samych firan, wystarczy dodać po około 20 centymetrów po obu stronach. Zachowanie takiego odstępu od okna, pozwoli naszym firanom i zasłonom na swobodne rozkład oraz zapewni estetyczny wygląd. Jeżeli z naszych pomiarów wyszło, że karnisz musi mieć ponad 2,5 metra, powinniśmy dodatkowo zamontować środkowy wspornik, tak aby nie uginał się pod ciężarem tego, co na nim powiesimy.
Wybór mocowania karnisza
Karnisze mocuje się do ściany za pomocą korków rozporowych. To jakiego ich rodzaju użyjemy, będzie miało znaczący wpływ na stabilność całej konstrukcji. Zazwyczaj kołki, które otrzymujemy wraz z zestawem karniszy są niskiej jakości i zbyt krótkie, aby poradzić sobie odpowiednio z ciężarem. Nierzadko się zdarza, że nawet od razu po zamontowaniu ich możemy uznać, że nie trzymają karnisza odpowiedni stabilnie przytwierdzonego do ściany lub sufitu. Dodatkowo należy pamiętać, że musimy dobrać korki odpowiednio do rodzaju materiału, z którego zrobiona jest powierzchnia, na której będziemy montować karnisze. Do materiałów takich jak beton czy cegła odpowiednie będą standardowe kołki rozporowe w odpowiednim rozmiarze. Jeżeli nasza ściana jest zbudowana z pustaków lub płyt karton-gipsowych, powinniśmy sięgnąć po kołki specjalistyczne, dedykowane konkretnym rodzajom podłoży. Warto poradzić się sprzedawcy w sklepie i wybrać kołki, które zapewnią nam odpowiednio solidne mocowanie i oszczędzą nam problemów w przyszłości.
Montaż właściwy karnisza
Gdy wykonaliśmy wszystkie pomiary, wybraliśmy odpowiednie karnisze i dokonaliśmy ich zakupów, przyszedł czas na ich montaż. Sam w sobie nie jest on trudny, ponieważ wystarczy wywiercić kilka dziur na kołki i przykręcić kilka śrubek. Cała sztuka polega na równym i dokładnym wyznaczeniu miejsc, w których nasze karnisze powinny zostać przymocowane, tak aby nie było żadnych odchyleń czy nierówności. Przed zaczęciem prac, warto za pomocą poziomicy sprawdzić, czy zarówno nadproże jak i nasz sufit jest równy. Jeżeli nie, powinniśmy odpowiednio uśrednić odległości, tak aby wytracić i zniwelować różnice. W przeciwnym razie otrzymamy wrażenie, że nasz karnisz jest krzywo zamontowany.
Wyznaczenie miejsc montażu wsporników karnisza
Karnisz powinien znajdować się w odległości 10 centymetrów nad wnęką okna lub w połowie odległości między nią a sufitem. Sam wspornik montujemy nad rogiem wnęki. Aby precyzyjnie wyznaczyć punkty, w których będziemy wiercić otwory na kołki, niezbędna nam będzie miarka i poziomica. Odmierzamy odpowiednie odległości i zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których będziemy później wiercić. Jesteś początkującym majsterkowiczem i chciałbyś dowiedzieć się jakie narzędzia powinna mieć w domu każda złota rączka? W naszym artykule znajdziesz listę z niezbędnikami warsztatu każdego majsterkowicza.
Wiercenie otworów na kołki podczas montażu karnisza
Gdy wyznaczyliśmy już miejsca montażu kołków, zabieramy się za wiercenie. Do tego będzie nam potrzebna wiertarka z odpowiednim wiertłem, dobranym do szerokości naszych kołków. W przeciwnym razie albo nie będziemy mogli zmieścić kołka lub gdy dziura będzie zbyt duża, nie będzie się on odpowiednio mocno i stabilnie trzymał. Przed wierceniem powinniśmy odmierzyć na wiertle (np. taśmą) długość naszego kołka i na taką głębokość wywiercić dziurę.
Montaż wsporników i rury w trakcie samodzielnego montażu karnisza
Po wywierceniu otworów, powinniśmy je oczyścić z ubytków. Najlepiej użyć do tego odkurzacza. Gdy to zrobimy, wkładamy w dziury koszulki od kołków, przykładamy wsporniki do ściany i za pomocą wkrętarki lub śrubokręta przykręcamy śrubki. Następnie zgodnie z instrukcją montujemy całość wspornika. Zazwyczaj polega to na przykręceniu kilku śrubek. Tę samą czynność powtarzamy po drugiej stronie naszego okna lub również na środku, gdy montujemy długi karnisz. Gdy wszystkie elementy są już na miejscu, zakładamy rurkę z żabkami i przytwierdzamy ją do wsporników. Ostatnim krokiem jest założenie zaślepek, po obu stronach karnisza i powieszenie firanek lub zasłon.
Najczęstsze błędy przy samodzielnym montażu karnisza
Samodzielny montaż karnisza nie wydaje się trudnym zadaniem. Cała sztuka polega na odpowiednim wyznaczeniu miejsca, w którym będziemy go mocować do ściany i prawidłowym wywierceniu otworów. Z doświadczenia naszych klientów wiemy, że najczęściej popełniane błędy to:
- źle wykonane pomiary przed zakupem
- użycie niewłaściwych korków lub nieodpowiednich narzędzi
- zamontowanie krzywo lub w niewłaściwym miejscu wsporników karniszy
Samodzielny montaż karnisza to zadanie, które może onieśmielać domorosłą złotą rączkę. Nie czujesz się na siłach? Obawiasz się, że zrobisz to źle lub po prostu chcesz, aby zrobił to za Ciebie profesjonalista? Wypełnij formularz na naszej stronie, a sprawdzony fachowiec skontaktuje się z Tobą i pomoże w montażu.