Ozonowanie klimatyzacji – na czym polega?

zdjęcie przedstawiające ozonowanie klimatyzacji - odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ozonowania

Ozonowanie klimatyzacji – na czym polega?

ozonowanie klimatyzacji - usuń zapach za pomocą ozonowania. Czyste powietrze za pomocą ozonu. Koniec nieprzyjemnych zapachów bez użycia środków chemicznych. Proces odgrzybiania klimatyzacji.

Klimatyzacja jest cudownym wynalazkiem, który chroni nas przed upałami. Klimatyzacja daje komfort ustawienia temperatury w mieszkaniu czy też biurze na taką, jaką tylko zapragniemy. Musimy jednak o klimatyzację odpowiednio się troszczyć. Jeżeli zaniedbamy ten obowiązek, może to mieć dla nas poważne konsekwencje zdrowotne oraz możemy doprowadzić do uszkodzenia klimatyzatora. Każdy posiadacz klimatyzacji w domu powinien wiedzieć jak dbać o klimatyzację. W jaki sposób przeprowadzać okresową kontrolę instalacji oraz czy ozonowanie klimatyzacji to skuteczny sposób na utrzymanie jej w czystości?

 

Czy konserwacja i czyszczenie klimatyzacji są konieczne?

Wiele osób uważa, że klimatyzator w domu jest urządzeniem bezobsługowym. Przychodzą fachowcy, montują go na ścianie, a my ustawiamy sobie temperaturę i cieszymy się komfortem. Tak niestety nie jest. Zadaniem klimatyzatora jest zapewnienie nam przyjemnego chłodu w pomieszczeniu. W tym celu musi on przepompować powietrze przez elementy klimatyzatora, na które składają się parownik, skraplacz i filtr. To właśnie ten ostatni element jest bardzo ważny, ponieważ zatrzymuje zdecydowaną większość różnego rodzaju zanieczyszczeń. Efektywność procesu schładzania powietrza w dużej mierze zależy od stanu filtra i jego czystości. Jedną z metod utrzymania go w czystości jest ozonowanie klimatyzacji.

Dlaczego dbanie o filtr i regularne jego czyszczenie jest tak ważne? Ponieważ, kurz, pył, bakterie oraz rozwijające się w mieszkaniu pleśni i grzyby przedostają się do wymienników ciepła, a następnie osiadają na filtrach wewnętrznych, tacach i łopatkach wentylatora. Niewymieniony filtr wprowadza je do mikroklimatu naszego mieszkania.

Czyszczenie klimatyzacji jest konieczne, ponieważ zalegający grzyb ma zły wpływ na nasze zdrowie. Grzyb dostając się do naszego mieszkania, będzie utrudniał nam oddychanie. Oprócz zagrożeń dla naszego zdrowia, różnego rodzaju zabrudzenia wewnątrz klimatyzatora mogą wpłynąć na obniżenie jego wydajności, nasz klimatyzator może pracować głośniej lub pobierać więcej prądu. Również nieprzyjemny zapach z jednostki jest konsekwencją zanieczyszczenia w środku. Zaniechanie regularnych przeglądów i czyszczenia układu klimatyzacji może znacznie skrócić żywotność naszego klimatyzatora.

Konieczność regularnych przeglądów i odgrzybianie klimy dotyczy każdego rodzaju klimatyzatorów. Zarówno splitów jak i przenośnych. Skutecznym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów z klimatyzacji jest ozonowanie klimatyzacji.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie jest metodą skutecznego pozbywania się bakterii, wirusów oraz grzybów. Metoda ta wykorzystuje ozon, który ma silne właściwości utleniające, co powoduje, że jest on zabójczy dla grzybów, wirusów oraz bakterii. Oprócz tego zabieg ozonowania pozwala na pozbycie się z pomieszczenia pleśni czy też różnego rodzaju alergenów. Właściwości te powodują, że ozonowanie jest często wykorzystywane przez osoby z alergiami lub rodziców małych dzieci. Warto również wykonywać ozonowanie w biurowcach, poprawi to komfort pracy. Ozonowanie klimatyzacji również będzie skutecznym sposobem na pozbycie się zapachów (np. zapach papierosów, moczu, czy też zapach spalenizny), a także owadów.

Ozonowanie klimatyzacji – jak to zrobić?

Cała procedura ozonowania klimatyzacji powinno być przeprowadzona w określony sposób i wykonana przez specjalistów. Inaczej będzie wyglądało ozonowanie klimatyzacji, gdy jest to prosta instalacja (np. jedna jednostka wewnętrzna i jedna zewnętrzna), a inaczej ozonowanie złożonej, wieloelementowej instalacji (np. kanałowej czy kasetonowej). Opowiedzmy, o co chodzi w ozonowaniu, na przykładzie pomieszczenia, np. pokoju. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowania pomieszczenia. Zanim zaczniemy, powinniśmy wynieść z wnętrza kwiatki i zwierzęta. Możemy pozostawić akwarium. Należy również uszczelnić wszelkiego rodzaju kratki wentylacyjne czy też szczeliny pod drzwiami. Wartościowe rzeczy jak sprzęty elektroniczne warto zakryć folią i wskazane jest wyniesienie dzieł sztuki z pomieszczenia na czas ozonowania.

Kolejnym krokiem jest rozstawienie urządzeń do przeprowadzenia całego procesu. Generator ozonu nie powinien stać bezpośrednio na podłodze. Najlepiej jest go ustawić na jakimś podwyższeniu jak krzesło czy też stół. Do lepszego rozproszenia ozonu po całym wnętrzu możemy użyć wentylatorów. W przypadku dużej powierzchni, wnętrza, które ozonujemy, możemy przedzielić folią. W tak przygotowanym pomieszczeniu możemy uruchomić generator ozonu. Teraz pozostaje nam monitorować czas ozonowania i stężenie ozonu w pomieszczeniu. Ozonowanie możemy skrócić lub wydłużyć w zależności od potrzeb.

Zdjęcie przedstawiające ozonowanie klimatyzacji - odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ozonowania. Wykorzystywanie ozonu w celu zabicia bakterii i zapewnienia czystego powietrza. Wszystko w 30 minut.

Jak jeszcze można odgrzybić klimatyzację w domu?

Dbanie o czystość klimatyzacji jest koniecznością. W przypadku klimatyzatorów stacjonarnych stosuje się chemiczne preparaty, których zadaniem jest odgrzybianie klimatyzacji. Stosując preparaty chemiczne, spryskujemy specjalnymi środkami parownik, zazwyczaj takiego rodzaju specyfiki posiadają wężyki, które ułatwiają aplikację.

Kolejnym sposobem na odgrzybianie klimatyzacji są ultradźwięki. Metoda ta polega na zastosowaniu specjalnego płynu, który reaguje na konkretną częstotliwość. Powoduje to powstanie pary, która skutecznie usuwa grzyby i różnego rodzaju zarazki z klimatyzacji.

Nie zmiena to faktu, że naszym ulubionym sposobem na utrzymanie klimatyzacji w czystości jest ozonowanie. Metoda ta jest stosunkowo nowa, ale zyskuje coraz większą popularność. Jest to skuteczna metoda na pozbycie się z klimatyzacji zarówno grzybów jak i wirusów czy też bakterii. Ozon jest bardzo silnym środkiem, znacznie mocniejszym niż chlor. Zaletą jest również to, że ozon może dotrzeć do każdego zakamarka czyszczonego pomieszczenia czy też urządzenia. Ozon powstaje poprzez wyładowania koronowe, cząsteczki tlenu są rozszczepiane na pojedyncze atomy. Powstały w tym procesie O3 utlenia niepożądane związki chemiczne. Ozon krąży więc w klimatyzacji, likwidując wszelkie drobnoustroje i grzyby.

Ozonowanie jest bardzo skutecznym sposobem na pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów. Jeżeli chcemy w ten sposób wyczyścić klimatyzację, to musimy wynająć specjalistów, którzy mają generatory ozonu. Ozon w zbyt dużym stężeniu może być szkodliwy. Dlatego w czasie ozonowania w domu należy zadbać o to, aby nie było domowników ani zwierząt. Warto również zakryć kwiaty.

Jak często odgrzybiać klimatyzację?

Budowa układu klimatyzacji sprzyja powstawaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń i grzybów. Dlatego regularnie musimy czyścić filtry i odgrzybiać cały system klimatyzacji. Najlepiej to zadanie zlecić specjalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz certyfikaty. Przegląd klimatyzacji i jej odgrzybianie powinny być wykonywane minimum jeden raz do roku, a najlepiej 2 razy do roku (często jest to wymagana częstotliwość do utrzymania gwarancji). Jednak trudno określić to w sztywnych ramach, wiele zależy od tego, jak często klimatyzacja jest tak naprawdę używana. Jeżeli nasza klimatyzacja służy nam tylko w okresie letnim, to wystarczy ją wyczyścić i odgrzybić po sezonie i w takim stanie może oczekiwać na przyszły sezon. Jeżeli jednak klimatyzator działa u nas cały rok, to wówczas wskazane jest odgrzybienie i serwis co pół roku.

Oczyszczanie elementów układu klimatyzacyjnego

Miejsce, gdzie zbierają się skropliny, czyli taca, to newralgiczne miejsce dla zapewnienia czystości w urządzeniu. Co pewien czas musimy usuwać zgromadzony tam szlam, warto wówczas zastosować specjalne tabletki. Zazwyczaj musimy zdemontować kilka elementów, żeby to zrobić. W takiej momencie lepszym rozwiązaniem będzie ozonowanie klimatyzacji. Wyczyszczenie klimatyzacji z nalotu może być trudne, ponieważ wymaga to działanie dość agresywnych środków chemicznych. Większość producentów klimatyzatorów sugeruje, aby odgrzybianiem zajmowali się specjaliści. Czyszczenie podzespołów na własną rękę może skutkować uszkodzeniem sprzętu. Najlepiej jest połączyć serwis urządzenia z corocznym przeglądem.

Wymiana filtrów

Filtry w klimatyzatorze powinny być wymieniane raz na 3 miesiące w przypadku filtrów jednorazowych. Nie jest to sztywna reguła, bo częstotliwość powinna zależeć od intensywności użytkowania czy też ilości gromadzących się w domu pyłków. Wymiana filtrów przeważnie nie powinna stanowić trudności, ponieważ urządzenia są tak zaprojektowane, aby dostęp do nich był jak najprostszy. Jeżeli w naszym urządzeniu mamy filtr wielokrotnego użycia, to warto wykonywać co jakiś czas proces ozonowania klimatyzacji, a sam stały filtr możemy czyścić odkurzaczem lub pod ciepłą wodę. Czyszczenie filtra wielokrotnego użytku sugerowane jest raz w miesiącu. Niektóre modele klimatyzatorów mają system powiadamiający nas o konieczności wyczyszczenia filtra.

Oprócz wyczyszczenia filtra samodzielnie możemy również wyczyścić jednostkę z zewnątrz czy też umyć tacę na skropliny. Możemy myć ją gorącą wodą lub środkami bakteriobójczymi. Jeżeli zauważymy brud przy wylocie powietrza, to powinniśmy czyścić to suchą szmatką. W przypadku używania detergentów w tym miejscu jest ryzyko, że będą one wydmuchiwane do naszego mieszkania i będą nam szkodzić.

Możemy próbować samodzielnie czyścić klimatyzację, jednak zdecydowanie najlepiej jest to zadanie powierzyć specjalistom, którzy mają odpowiednie umiejętności i narzędzia do sprawdzenia całej instalacji zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej. Zwłaszcza jednostka znajdująca się na zewnątrz pochłania wiele zanieczyszczeń jak liście czy ptasie pióra.

Zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz na stronie duer.pl/klimatyzacja lub na e-mail: klimatyzacja@duer.pl. Osoby z Warszawy zapraszamy na dedykowaną podstronę o klimatyzacji dla Warszawy. Z chęcią zajmiemy się ozonowaniem Twojej instalacji klimatyzacyjnej, lub przeprowadzimy jej przegląd, w bardziej tradycyjnej formule.

ZAMÓW FACHOWCA