Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu

 

Rozwój technologii sprawił, że do dyspozycji mamy wiele nowatorskich sposobów ogrzewania mieszkań i podgrzewania wody. Mimo tego gaz ziemny wciąż jest jednym z najchętniej wybieranych paliw. Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu  jest najczęściej wybieraną metodą w Polsce.

Instalacja gazowa zapewni nam jednakowo ogrzewanie domu gazem, ale również ciepłą wodę. Oczywiście do prawidłowego działania całej instalacji niezbędny będzie odpowiedni kocioł grzewczy. Kocioł grzewczy najczęściej jest montowany w kotłowni lub w innym specjalnie przygotowanym pomieszczeniu gospodarczym. Dużą zaletą instalacji gazowej jest stałość dostaw gazu. Przerwy w dostawach są sporadyczne i niemalże się nie zdarzają w naszym kraju.

Planujesz instalację gazową, potrzebujesz gazownika do podłączenia sieci gazowej? A może masz awarię w domu? Złóż zlecenie na gazownik Warszawa. Porównaj najlepsze oferty dla osób, które ogrzewają mieszkanie i dom gazem.

 

Jak działa ogrzewanie gazowe

Wybierając sposób ogrzewania naszego domu, jednym z kryteriów jest łatwość obsługi. W przypadku instalacji gazowej obsługa jest bardzo prosta i bezproblemowa. Sterowanie instalacją odbywa się za pomocą panelu, który znajduje się przy kotle gazowym. Możemy na nim ustawić między innymi temperaturę wody użytkowej czy też ogrzewania. Kocioł powinien zostać poddany corocznemu przeglądowi. Dobrym terminem na taki przegląd jest początek okresu grzewczego.

Kocioł gazowy może być podłączony zarówno do sieci gazociągu jak również może korzystać z własnego zbiornika, który znajduje się na działce. Bez względu na rodzaj podłączenia do instalacji, w jednym i drugim wypadku będzie konieczne wykonanie instalacji wewnętrznej i przyłącza jej do kotła w mieszkaniu.

Rodzaje kotłów i koszt ogrzewania

Wybór kotła, jaki podłączymy do sieci, jest bardzo ważny. To od niego zależy wydajność energetyczna i ilość spalanego gazu. Z tego powodu warto poświecić czas, aby wybrać najlepiej dopasowany do naszych potrzeb kocioł. Piece gazowe dzielą się na kilka kategorii. Pierwsze ważne pytanie – czy ma być jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny. Pierwsza opcja jest tylko do ogrzewania, druga pozwala również na pozyskanie ciepłej wody. Kolejnym kryterium jest rodzaj komory spalania. Może ona być zamknięta lub otwarta. Oczywiście najważniejszym parametrem, jaki powinniśmy brać pod uwagę, jest jego wydajność.

Kocioł tradycyjny – jest to rozwiązanie najczęściej spotykane i najbardziej ekonomiczne. Piec taki może być zarówno z otwartą jak i zamkniętą komorą spalania. Kotły tradycyjne dostępne są jako jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Tradycyjny kocioł na gaz kosztuje od 2000 zł. Piec ten jest tani, ale w zamian zużywa dużo paliwa. Koszty wytworzenia 1 kWh energii cieplnej są dość wysokie w porównaniu do innych pieców. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w budynkach dobrze ocieplonych.

Kocioł kondensacyjny – ten typ kotłów jest bardzo atrakcyjnym wyborem. Pozwala on odzyskać ciepło z wytworzonych spalin. Kocioł kondensacyjny to połączenie wydajności i atrakcyjnej ceny. Wydajność kotła jest duża, ponieważ dzięki nowoczesnym rozwiązaniom potrafi odzyskiwać energię ze spalin. Dzięki takiemu rozwiązaniu piec kondensacyjny jest wydajniejszy i bardziej oszczędny od pieca tradycyjnego. Co prawda kocioł kondensacyjny jest droższy od tradycyjnego pieca, ale ta inwestycja szybko się zwraca. Kocioł kondensacyjny może być jednofunkcyjny oraz dwufunkcyjny. Komora spalania w takim piecu zawsze jest zamknięta. Takie rozwiązanie pozwala na montaż kotła w mniejszych pomieszczeniach. W porównaniu do pieca tradycyjnego koszt wytworzenia 1 kWh jest mniej więcej o połowę niższy.

Kocioł pulsacyjny – jest to najbardziej technologicznie zaawansowany kocioł. Spalanie odbywa się z wykorzystaniem kondensacji oraz pulsacji. System pulsacyjny pozwala na znaczne ograniczenie kosztów użytkowania i wytworzenia 1 kWh energii. Piec pulsacyjny nie posiada żadnych palników. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, roczny koszt użytkowania jest znacznie wyższy niż w przypadku innych rozwiązań. Czas zwrotu inwestycji może wynieść nawet kilkadziesiąt lat.

Zalety ogrzewania gazowego

Niskie koszty ogrzewania gazowego to nie jedyna zaleta. Warto wspomnieć również o takich zaletach jak:

Łatwa obsługa – ogrzewanie gazem jest bardzo prostym rozwiązaniem. Nie wymaga ono od użytkownika właściwie żadnej pracy. Jedynie należy pamiętać o regularnych przeglądach. Szczególnie docenią takie kotły gazowe i ten komfort osoby, które do tej pory ogrzewały dom lub mieszkanie piecami na paliwo stałe.

Komfort użytkowania – jeżeli stawiamy na komfort użytkowania, to piec gazowy idealnie nadaje się do połączenia z innymi urządzeniami, które pomogą automatycznie sterować temperaturą i dostosować ją do warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz. Możemy również wykorzystać sterowanie kotła gazowego i dopasować moc grzania do konkretnej godziny, pory dnia czy też planu naszych weekendowych wyjazdów. Wykorzystanie takich rozwiązań z jednej strony pozwala nam na oszczędności, a z drugiej gwarantuje odpowiedni komfort cieplny.

Bezpieczeństwo – zastosowane w piecach nowoczesne rozwiązania gwarantują, że ogrzewanie gazowe domu jest bezpieczne. Dzięki temu, że komora spalania gazu może być zamknięta, możemy stosować je nawet w małych pomieszczeniach jak łazienka czy też kuchnia

Szeroki zakres miejsc montażu – to kolejny argument, dlaczego warto wybrać ogrzewanie gazowe. Cena instalacji w przypadku domu zazwyczaj jest najniższa w porównaniu z innymi opcjami instalacji grzewczej. Do takiego kotła można podłączyć również ogrzewanie podłogowe.

Ciepła woda – mając możliwość ogrzewania domu gazem ziemny, warto jest wybrać piec dwufunkcyjny. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy ciepło za sprawą centralnego ogrzewania jak również ciepłą wodę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

ogrzewanie na gaz oszczędnościJak oszczędzić grzejąc gazem ziemnym?

Podłączenie do sieci gazowej ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość ograniczania ilości spalanego gazu, a co za tym idzie ograniczenia rachunków. Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Część z tych rozwiązań nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, możemy je dość szybko wprowadzić w życie.

Sterownik pieca. W zdecydowanej większości przypadków zamontowanie sterowników do pieca nie jest trudne i nie jest drogie, a w zamian daje doskonałe rezultaty. Co możemy uzyskać za pomocą sterowników? Możemy na przykład ustawić temperaturę na podstawie warunków pogodowych na dworze. Sterownik daje nam możliwość uruchamiania pieca na gaz o określonej godzinie. Na przykład, zanim wstaniemy czy też przed naszym powrotem z pracy. Dzięki temu piec nie uruchamia się bez potrzeby.

Ustawienie temperatury. Jeżeli będziemy chcieli w domu uzyskać wysoką temperaturę, to oczywiście musimy spalić więcej gazu. Jednak jeżeli obniżymy o kilka stopni temperaturę wody na piecu, to ogrzewanie gazem będzie znacznie tańsze.

Szczelne okna i drzwi. Kolejnym elementem, który może znacznie ograniczyć zużycie gazu, to uszczelnienie okien i drzwi. Na skutek tego nie będzie dużych strat ciepła. Jeżeli mamy stare okna, to lepiej je wymienić na nowe, niż nadmiernie ogrzewać dom.

Nie zasłaniaj grzejnika. Wiele osób zasłania grzejniki w domu. Często jest to spowodowane względami estetycznymi, a często niewiedzą. Gdy zasłaniamy grzejnik, to znacznie ograniczamy efektywność grzania.

Wybór kotła. Największe oszczędności możemy zaplanować już na samym początku. Im lepszy kocioł wybierzemy i im wyższa będzie jego wydajność, tym mniej zużyjemy potem w czasem eksploatacji gazu. Jeżeli chodzi o ogrzewanie domu gazem ziemnym, to najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł kondensacyjny. Co prawda jest on droższy od kotła tradycyjnego, ale pozwala nawet na 40% oszczędności.

Ogrzewanie gazowe – ile kosztuje?

Na pytanie ile kosztuje ogrzewanie gazowe, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wpływa na to wiele czynników. Do najważniejszych zaliczyć należy termoizolację budynku oraz wybrany rodzaj kotła, a konkretnie jego wydajność.

Przyjmując, że musimy ogrzać dom mający powierzchnię 120 mkw., który nie jest ocieplony, musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Kocioł tradycyjny do ogrzewania gazem, zużyje gazu za około 10.000 zł. Dla porównania kocioł pulsacyjny będzie o 40% tańszy w eksploatacji. Najtaniej wyjdzie ogrzewanie domu za pomocą kotła kondensacyjnego, koszt około 5.000 zł.

Całkiem inaczej będą wyglądały koszty w przypadku budynku, który jest dobrze ocieplony. Możemy przyjąć, że będę one około 50% niższe, niż w przypadku braku odpowiedniej termoizolacji. Najkorzystniej będzie wyglądało ogrzewanie w przypadku domów energooszczędnych lub pasywnych z zastosowaniem pompy ciepła. W takiej sytuacji dom ogrzejemy nawet za kilkaset złotych w skali roku. Bez względu na jakość termoizolacji, zawsze najtaniej wychodzi ogrzewanie kotłem kondensacyjnym a najdrożej tradycyjnym.

 

Ocieplenie budynku ma gigantyczny  wpływ na wysokość zużycia gazu, a co za tym idzie na wysokość naszych rachunków. Starsze domy, które nie były budowane jako energooszczędne, dzięki odpowiedniej termoizolacji również mogą dużo zaoszczędzić. Po pierwsze warto zainwestować w szczelne, wysokiej jakości okna. Duże znaczenie ma również odpowiednia izolacja oraz ocieplenie dachu. Jeżeli do tego dołożymy wysokiej klasy, wydajny kocioł gazowy, to koszty takiej inwestycji bardzo szybko nam się zwrócą dzięki znacznie niższym rachunkom za gaz.

ZAMÓW FACHOWCA