Mieszkanie wymagające remontu pozwala na wykończenie go wedle własnego gustu i wynegocjowania niższych cen u sprzedającego. Jeśli ponadto masz możliwość nadzorowania prac ekipy remontowej osobiście, możesz na bieżąco sprawdzać, czy każde zadanie jest starannie wykonane z użyciem materiałów odpowiedniej jakości.

Szacowanie kosztów renowacji

Remont mieszkania oznacza wykonanie niezbędnych prac powiązanych z przebudową oraz odnowieniem pomieszczeń. Przed zakupem lokalu wymagającego odnowienia konieczne jest dokonanie szczegółowych oględzin. Umożliwi to oszacowanie kosztów renowacji lokalu. Dlatego też, najlepiej udać się na miejsce inwestycji z profesjonalistą np. projektantem wnętrz. Możesz wówczas skorzystać z jego doświadczenia w ocenie stanu nieruchomości. Zyskujesz pewność, że wszelkie wady np. niesprawne instalacje, nieszczelne okna czy nierówne ściany zostaną zauważone, a koszt ich naprawy zostanie oszacowany przed podjęciem decyzji o zakupie.

Ceny mieszkań do remontu są powiązanie z ich stanem oraz metrażem, a także lokalizacją. Jeśli zaraz po zakupie chciałbyś je wynająć, najkorzystniejszy będzie remont przy użyciu tańszych materiałów. Jeśli chcesz je przeznaczyć na własne użytkowanie, decyduj się na solidne materiały oraz sprawdzonych wykonawców, którym możesz zaufać. Tym sposobem unikniesz przeprowadzania kolejnego remontu poprawkowego w niedalekiej przyszłości, na czym oczywiście zyska Twój portfel.

Ustalając zakup mieszkania dowiedz się, ile kosztowałoby mieszkanie o podobnym metrażu, gdyby było już wyremontowane i sprzedawane „pod klucz” (możesz np. porównać oferty z serwisów z ogłoszeniami). Znając szacunkowy koszt doprowadzenia mieszkania do podobnego stanu jesteś w stanie znaleźć punkt wyjścia dla ewentualnych negocjacji ceny.

Czego lepiej unikać?

Ostateczną decyzję o zakupie można podjąć dopiero po diagnozie jego stanu. Radzimy zrezygnować z zakupu, jeśli już na wstępnym etapie oględzin dostrzeżemy istotne problemy. Czyli na przykład problemy z instalacją centralnego ogrzewania, gazową, elektryczną, czy też szczelnością okien lub drzwi. Niestety, ale powyższe problemy wymagają dużych nakładów finansowych, a w najgorszym wypadku generalnego remontu. Ponadto, wymiana wielu elementów zajmie dużo czasu.

Zwróć także uwagę na inne sygnały, które mogą być czerwoną flagą dla zakupu mieszkania:

  • widoczne plamy pleśni na ścianach lokalu.
  • kiepska lokalizacja charakteryzującą się np. głośnym otoczeniem lub oddaleniem od przystanków komunikacji miejskiej.
  • niefunkcjonalność i trudność zagospodarowania.

Warto pamiętać, że w trakcie prac remontowych, mogą pojawić się nieoczekiwane usterki i awarie, które mogą podnieść Twoje wydatki nawet o 30%. Gromadząc informacje o lokalu nie zapomnij też, że plany spółdzielni mieszkaniowej dotyczące wykonania remontu na zewnątrz budynku (np. elewacji) mogą wiązać się z podwyżką czynszu!

Jak dokonać korzystnego zakupu?

Mieszkanie do remontu warto kupić, jeśli po oględzinach, przy których towarzyszył Ci specjalista nie masz zastrzeżeń co do stanu lokalu. A także gdy dobrze rozumiesz czekające Cię wyzwań związane z remontem. Pod uwagę radzimy wziąć także budynek, w którym znajduje się mieszkanie. Wybór mieszkania w niewielkiej, kameralnej kamienicy będzie wiązał się z innymi wyzwaniami zarówno w trakcie, jak i po remoncie, niż w przypadku mieszkania w jednym z blokowisk pamiętających czasy PRL.

Pamiętaj też, że cena mieszkania wymagającego remontu powinna być ok. 10-15% niższa w porównaniu z wyremontowanymi mieszkaniami o podobnym metrażu znajdującymi się w najbliższej okolicy.

Decyzja podjęta? Czas na remont!

Po podjęciu decyzji o zakupie przechodzimy do kolejnego etapu – remontu. Oczywiście, w jego przypadku warto opierać się na sprawdzonych i rzetelnych fachowcach.

Najprostszym sposobem na ich znalezienie będzie nasza platforma Duer.pl, dzięki której znajdziesz sprawdzonych wykonawców oferujących konkurencyjne ceny. Ich pomoc z pewnością ułatwi cały proces renowacji zakupionego mieszkania! Wskazówki dotyczące remontu możesz znaleźć na dedykowanych grupach na Facebook’u.