Najczęstsze awarie hydrauliczne i ich przyczyny

Najczęstsze awarie hydrauliczne

Najczęstsze awarie hydrauliczne i ich przyczyny

 

Najczęstsze awarie hydrauliczne

Wcześniej czy później każdy właściciel mieszkania lub domu spotyka się z problemem, jakim są awarie hydrauliczne. W wielu wypadkach możemy zapobiec takiej awarii, niestety nie zawsze jest to możliwe. Wówczas potrzebna jest nam pomoc fachowców. Spośród szerokiego spektrum możliwych usterek, niektóre awarie hydrauliczne powtarzają się najczęściej. Do nich zaliczymy zatkane rury odpływowe, cieknący kran, pękniętą rurę czy też zapowietrzone grzejniki. Z większością tych usterek  możemy sobie samodzielnie poradzić, ale duża część z nich wymaga pomocy specjalistów.

Zatkane rury

Przykładem często występującej usterki z całą pewnością są zatkane rury odpływowe od sedesu, wanny czy też umywalki lub zlewu. Przyczyną zatkanych rur mogą być błędy w projekcie domu czy też błędnie wykonana instalacja. Rury muszę być ułożone w taki sposób, aby zapewniały spływ. Warto również zadbać o to, aby instalacja miała jak najmniej zakrętów. Również bardzo ważny jest odpowiedni przekrój rur, nie mogą one mieć zbyt małej średnicy. Dzięki temu woda szybko spływa. Drugim powodem, najczęściej spotykanym, jest zatkanie rur odpływowych związanych z nieprawidłowym użytkowaniem. Należy pilnować, aby do odpływu nie dostawały się różnego rodzaju nieczystości jak włosy, tłuszcz czy też resztki z jedzenia lub fusy z kawy.

Awarie hydraulicznego tego rodzaju możemy rozwiązać samodzielnie lub wzywając pogotowie hydrauliczne Warszawa. Samodzielna naprawa polega na wlaniu specjalnego środka chemicznego, który rozpuszcza osad w rurach. Możemy również spróbować pozbyć się brudu z rur mechanicznie za pomocą przepychacza lub specjalnej spirali. Jeżeli jednak te metody zawiodą, to musimy wezwać fachowca, ponieważ taka awaria w dłuższej perspektywie może doprowadzić do pęknięcia rury i do zalania pomieszczenia lub wycieku w ścianie. Wówczas naprawa może okazać się bardzo kosztowna.

Cieknie z kranu

Cieknący kran – awaria hydrauliczna, która podnosi rachunki

Woda kapiąca z kranu jest sporym problemem. Pomimo że część osób nie zwraca uwagi na ten dźwięk, a dla innych jest on nie do zniesienia, to należy się tą usterką zająć jak najszybciej. Usterka, jaką jest cieknący kran, tylko z pozoru jest niegroźna, ale może ona wygenerować nam spore koszty za rachunek wody, ponieważ w skali roku są to litry wody. Zazwyczaj awaria taka jest spowodowana nieszczelną uszczelką. Usterkę taką możemy łatwo naprawić samodzielnie. Wymiana uszczelki nie jest dużym problemem, ale musimy zrobić to dokładnie, bo w przeciwnym razie woda nadal będzie ciekła. Jeżeli samodzielnie nie będziemy w stanie wymienić uszczelki, to zawsze z pomocą przyjdzie nam hydraulik Wrocław. Oczywiście może się zdarzyć, że za przeciekanie wody odpowiada jakaś większa awaria (np. zepsuta bateria), wówczas wizyta fachowca będzie konieczna.

Zapowietrzone grzejniki

Zimne kaloryfery z całą pewnością są sporym problemem. Zazwyczaj ten problem dotyczy starego budownictwa z grzejnikami żeliwnymi. W nowoczesnych budynkach grzejniki wyposażone są w specjalne odpowietrzniki i cała praca jest wykonywana automatycznie, wówczas wystarczy przeczytać jak odpowietrzyć grzejnik i już mamy problem z głowy. W starych grzejnikach jednak nie ma takich rozwiązań i wówczas może okazać się konieczna pomoc takiego specjalisty jak hydraulik Warszawa. Jeżeli nie jesteście pewni, czy kaloryfer jest zapowietrzony, to sprawdzenie tego jest bardzo proste. Wystarczy sprawdzić ręką, czy kaloryfer grzeje wszędzie równomiernie. Jeżeli w niektórych miejscach przepływ wody jest zablokowany, to wówczas kaloryfer się nie nagrzewa – co prowadzi do ochłodzenia całego pomieszczenia.

Niebezpieczne awarie hydrauliczne – pęknięta rura

Każda instalacja wcześniej czy później się zużyje i może ulec awarii. Pierwsze objawy niedrożnej instalacji to mniejsza drożność. W najgorszym wypadku może dojść do pęknięcia rury i to już jest bardzo poważna awaria. Pęknięta rura może spowodować bardzo poważne zniszczenia – zalewając pomieszczenia lub ściany. Naprawa takiej awarii zazwyczaj jest dość kosztowna. Często jesteśmy zmuszeni do wymiany rury na dużym obszarze. Znając konsekwencje, warto regularnie przeglądać stan rur, aby wychwycić potencjalne zagrożenia. To pozwoli nam uniknąć w przyszłości poważnych problemów.

ZAMÓW FACHOWCA