Malowanie wnętrz

Metamorfoza pokoju – czy malowanie mieszkanie można przeprowadzić samemu?

Każdemu od czasu do czasu przyda się zmiana otoczenia. Jak dokonać metamorfozy pokoju? Ciekawą możliwość sprawia malowanie ścian. Podzielimy się z Tobą radami jak dobrze się do niego przygotować, a następnie poprawnie je wykonać.

 

Potrzeba metamorfozy

Kiedy wpadamy w rutynę codziennej pracy i domowych obowiązków często marzy nam się zmiana otoczenia. Nie zawsze może możemy pozwolić sobie na wyjazd do egzotycznych krajów lub wycieczkę w Bieszczady. W takim wypadku warto spróbować zmienić swoje otoczenie – najczęściej używane przez siebie pomieszczenia, takie jak kuchnia czy sypialnia. Przyjemną zmianą może być zakupienie kilku dodatków, które zmienią wystrój pokoju lub po prostu przemalowanie go.

Malowanie pokoju możemy przeprowadzić samodzielnie lub ze wsparciem profesjonalisty. Projektant wnętrz może udzielić nam wsparcia podczas wyboru farby, zaś sprawdzony malarz pomoże ze strony praktycznej. Przed samodzielnym podjęciem się tego zadania warto porządnie się do niego przygotować. Dzięki spełnieniu wszystkich kroków poniższej listy każdy może być pewny, że o niczym nie zapomni i będzie mógł cieszyć się z dobrze wykonanego zadania.

Przygotowanie pomieszczeń do malowania

Z pomieszczeń, które zdecydowaliśmy się pomalować, konieczne jest wyniesienie wszystkich lub przynajmniej większości mebli. Do tego zadania warto zaangażować wszystkich domowników lub zatrudnić odpowiednią osobę, która w krótkim czasie wykona zadanie. Pamiętaj o pozostawieniu przejścia w zapełnionych przeniesionymi meblami pomieszczeniach, które umożliwi poruszanie się po mieszkaniu.

Nie martw się, jeżeli nie uda ci się wynieść wszystkiego – wystarczy zainwestować w folię malarską i przykryć nią pozostałe w pokoju elementy wyposażenia. Należy nią zabezpieczyć także parapety, grzejniki oraz podłogę, aby zapobiec ich pochlapaniu. Z kolei listwy przypodłogowe i kontakty będzie lepiej zdemontować. Jeśli nie posiadasz do tego wystarczających umiejętności, starannie oklej te elementy taśmą malarską.

Przygotowanie ścian do malowania

Kolejnym etapem jest przygotowanie ścian. Warto zainwestować trochę czasu w usunięcie zabrudzeń, które stanowią nieodłączną część codziennej eksploatacji pomieszczenia. Przed malowaniem warto usunąć nie tylko plamy po wylanych płynach, ale także przypadkowe kreski narysowane długopisem. W tym celu należy przygotować odkurzacz i wilgotną ściereczkę (np. z mikrofibry). Nie trzeba przejmować się ewentualnymi pozostałymi zabrudzeniami – można je zneutralizować warstwą farby podkładowej.

Czasami można mieć też do czynienia z pęknięciami i odpryskami tynku. Najlepiej uzupełnić je zbliżonym materiałem za pomocą szpachelki, a po wyschnięciu usunąć nierówności za pomocą papieru ściernego. Po wykonaniu powyższych zadań można przystąpić do ostatniego etapu – malowania.

Malowanie ścian

Ostatnim krokiem jest oczywiście zakup farb, osprzętu i malowanie. Wybór koloru farby powinien być uwarunkowany wystrojem pokoju, a także preferencjami domowników. Warto zainwestować w farby pozwalające na bezinwazyjne pozbywanie się zabrudzeń w przypadku malowania kuchni lub pokoju dziecięcego. Z kolei farby odporne na szorowanie mogą sprawdzić się w łazience. Ważne jest także kupno wałka (oraz pędzla) w odpowiednim rozmiarze i kształcie. Warto zwrócić uwagę na wagę, biorąc pod uwagę, że proces malowania trwa co najmniej kilka godzin.

Farby i osprzęt są gotowe? Czas na malowanie! Tradycyjnie ściany maluje się od sufitu do podłogi co niweluje zacieki (bardziej doświadczeni malarze powiedzą, że maluje się w tak zwaną jodełkę). Po ukończeniu danej warstwy należy dodatkowo wygładzić powierzchnię wałkiem poprzez pociągnięcie w jednym kierunku, tak aby zapobiec pojawianiu się smug po wyschnięciu. Przy łączeniach ścian oraz framugach warto dokonać poprawek za pomocą mniejszego wałka lub pędzla. Aby osiągnąć najlepszy efekt w większości przypadków wystarczą dwie lub trzy warstwy farby. Malując pamiętaj, że przerwy dłuższe niż 20 minut wymagają zabezpieczenia farb i narzędzi przed wyschnięciem!

Po upewnieniu się, że ściany porządnie wyschły jedyne co pozostanie do zrobienia to usunięcie niepotrzebnych już folii i taśm. Następnie wystarczy przywrócić meble w ich należyte miejsce i cieszyć się uzyskanym efektem. Ciekawie jest dorzucić nowe dodatki i dekoracje do tak odmienionego pomieszczenia.

Skorzystaj z pomocy sprawdzonych fachowców

Pomimo dokładnego opisania powyższych kroków, nie każdy jest gotów na samodzielną realizację z powodu m.in. braku czasu. Dlatego też, w przeprowadzeniu „domowej metamorfozy” przyda się pomoc sprawdzonych fachowców.

Pamiętaj, że dzięki naszemu serwisowi Duer.pl szybko znajdziesz odpowiednich do danego zadania znawców tematu i zapomnisz o trudnościach. Wybieranie koloru, przenoszenie mebli czy też samo malowanie stanie się dzięki wsparciu specjalistów znacznie łatwiejsze. Wszystkich zainteresowanych takimi pracami zapraszamy do dedykowanej grupy na Facebook’u.

ZAMÓW FACHOWCA