Klimatyzatory przenośne

Odmienną opcją pod względem użytkowania w porównaniu do systemów chłodzących typu split czy multisplit są klimatyzatory przenośne. Jest to rozwiązanie, które cechuje przede wszystkim bardzo wysoka funkcjonalność. Z drugiej strony, trzeba wspomnieć także o tym, że rozwiązanie to posiada pewne ograniczenia, dlatego warto przed zakupem rozważyć swoje potrzeby i możliwości.

Klimatyzacja przenośna
Klimatyzacja przenośna

Najważniejsze zalety

Podstawową korzyścią, która wynika z zastosowania klimatyzatorów przenośnych, jest ich mobilność, gdyż można z nich korzystać dowolnych pomieszczeniach, które mają dostęp do okna lub posiadają inne wygodne miejsce, w którym można umieścić instalację odprowadzającą ciepło. Jest to ważne ze względu na konieczność wyprowadzenia rury na zewnątrz budynku, przez którą usuwane będzie ciepłe powietrze z wnętrza pomieszczenia. Na tę zaletę wpływa także niewielka waga, która ułatwia swobodny transport.

 

Ważne jest także to, że w przeciwieństwie do wersji split czy multisplit klimatyzatory przenośne tworzą system chłodzący w ramach jednego urządzenia, obejmującego jednocześnie parownik i skraplacz. Dzięki temu charakteryzują się one kompaktowymi rozmiarami i możliwością użytkowania w zróżnicowanych, nawet bardzo małych pomieszczeniach. Jednocześnie mniejsze wymiary i prostsze funkcje przekładają się na to, że koszt zakupu klimatyzatorów przenośnych jest znacznie mniejszy od innych opcji na rynku.

 

Inną z istotnych korzyści tego rozwiązania jest także brak konieczności ingerencji w ściany czy sufit budynku, wykonania w nim dziur do zainstalowania urządzenia. W ten sposób będzie to nie tylko zaoszczędzenie czasu, ale także uchronienie budynku od wykonania trwałych zmian w jego konstrukcji.

Rodzaje klimatyzatorów przenośnych

Wśród dostępnych na rynku klimatyzatorów przenośnych, można wyróżnić urządzenia, które są zróżnicowane przede wszystkim ze względu na rodzaj wykorzystanej substancji chłodzącej. W ramach tego rozróżnienia wskazać można chociażby modele ewaporacyjne, w których stosowana jest jedynie zwykła woda. Drugą opcją jest stosowanie urządzeń, które funkcjonują w oparciu o specjalny czynnik chłodniczy w postaci gazowej.

Ograniczenia

Klimatyzatory przenośne posiadają także pewne ograniczenia związane chociażby z ich mniejszą wydajnością w stosunku do pozostałych typów systemów. Ich stosunkowo niewielkie rozmiary i możliwości sprawiają, że przydadzą się one raczej w mniejszych pomieszczeniach, zaś na dużych powierzchniach nie będą spełniać swojej funkcji.

 

Poza tym, ze względu na specyfikę swojego działania funkcjonowanie tych urządzeń jest związane z ich głośniejszą pracę, która może być uciążliwa nie tylko dla użytkowników budynku, ale także osób mieszkających czy pracujących w sąsiedztwie. Jeśli jest to problemem, warto zdecydować się na sprzęt, który będzie posiadał mniejsze parametry w tym zakresie.

 

Działanie klimatyzatorów przenośnych wiąże się również z powstawaniem skroplin, które trafiają do zbiornika. Pojemnik ten trzeba regularnie opróżniać, co stanowi dodatkowy nakład pracy dla właścicieli tych urządzeń.