Klimatyzatory multisplit

Szczególnie w pomieszczeniach biurowych bardzo przydatną opcją są klimatyzatory typu multisplit. Takim nazewnictwem wyróżnia się systemy schładzania pomieszczeń, w których jednostka zewnętrzna jest podłączona do kilku urządzeń wewnętrznych, które mogą funkcjonować niezależnie od siebie. Bezproblemowe funkcjonowanie urządzenia jest ułatwione wtedy, gdy potrzebna instalacja jest projektowana i wdrażana już na etapie tworzenia budynku. W innej sytuacji zmiany będą bardziej skomplikowane i jednocześnie droższe, choć cały czas możliwe do wykonania.

Klimatyzacja multisplit
Klimatyzacja multisplit

Zalety rozwiązania

Zastosowanie klimatyzacji multisplit służącej w kilku urządzeniach biurowych jest w takiej sytuacji opcją, która stanowi najkorzystniejsze przełożenie wydajności systemu do kosztów jego funkcjonowania. Możliwe jest wówczas sterowanie chłodzeniem oraz ogrzewaniem w konkretnych pomieszczeniach, dzięki czemu można je wyłączyć w tych pokojach, w których nie jest to konieczne. Nowoczesne systemy klimatyzacji multisplit mogą funkcjonować w układach, w których podłączonych jest nawet do 9 pracujących urządzeń.

 

Inną z korzyści wykorzystania opisywanego systemu jest elastyczność w doborze optymalnej możliwości pod względem, chociażby możliwości przestrzennych. Możliwe jest zastosowanie urządzeń w dowolnej wersji związanej z lokalizacją, w której parowniki zostaną umieszczone. Dzięki temu można również swobodnie wybrać najlepszą propozycję przekładającą się na estetykę pomieszczeń, co daje także uniwersalność każdemu zainteresowanemu klientowi.

Możliwości montażu

Mimo że klimatyzatory multisplit cechują się bardziej rozbudowaną technologią od klasycznych urządzeń, ich montaż jest stosunkowo prostą czynnością, która w przypadku skorzystania z usług profesjonalnej firmy zajmie bardzo mało czasu. W dodatku atutem jednostki zewnętrznej pracującej w tym systemie jest także ich stosunkowo niewielki rozmiar. Dzięki temu można je również w komfortowy sposób transportować, na co wpływa bezpośrednio kompaktowa obudowa urządzenia.

Wiele rodzajów

W ramach klimatyzacji typu multisplit można zastosować różne typy urządzeń wewnętrznych, które będą w zróżnicowany sposób montowane. W ramach klimatyzacji multisplit można wyróżnić systemy wykorzystujące jednostki wewnętrzne montowane na ścianie, suficie czy przy podłodze, choć najczęściej w przypadku obiektów biurowych wykorzystywane są dwie pierwsze opcje. Pod względem lokalizacji urządzeń między przedstawionym układem a klimatyzacją split nie ma więc wyraźnych różnic.

Zastosowanie

Instalacje multisplit wykorzystuje się przede wszystkim w miejscach, w których w tym samym momencie konieczne może być zastosowanie zróżnicowanie parametrów poszczególnych jednostek w pomieszczeniach. Takie możliwości wykorzystywane są przede wszystkim w biurach, ale można z nich korzystać również w lokalach usługowych. Niekiedy przydają się także w domach jednorodzinnych, choć ich funkcjonalność zdecydowanie częściej sprawdza się w przypadku obiektów użytkowanych przez dużą liczbę osób.