Klimatyzatory kanałowe

Rozwiązaniem, którego skuteczne działanie jest związane przede wszystkim z zastosowaniem tej opcji już na etapie budowy obiektu, są klimatyzatory kanałowe. Od wielu innych urządzeń chłodzących różnią się one miejscem montażu, gdyż w przeciwieństwie, chociażby do instalacji przypodłogowych czy naściennych są one montowane w ścianach budynku lub w suficie, będąc ukrytymi w przestrzeni budynku.

Klimatyzacja kanałowa
Klimatyzacja kanałowa

Najważniejsze cechy klimatyzacji kanałowej

Wśród najistotniejszych elementów charakteryzujących klimatyzację kanałową wymienić można estetykę tego rozwiązania, które jest powiązane z możliwością ukrycia całej instalacji w przestrzeni sufitu lub ścian. Dzięki temu zbędne elementy nie są wyeksponowane, a widoczne są tylko części, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania systemu, czyli przede wszystkim kratki będące wylotem dostarczanego powietrza.

 

W przypadku tego rodzaju układu chłodzenia pomieszczeń, ich montaż przeprowadzony już na etapie projektowania i konstruowania budynku pozwala na uzyskanie większej wydajności płynącej z jego funkcjonowania. Będzie ona efektem przede wszystkim stworzenia kompletnej, współpracującej z innymi systemami klimatyzacji kanałowej.

 

Dzięki możliwości podłączenia jej do wentylacji można w łatwy i skuteczny sposób uzyskać nie tylko zakładaną temperaturę, ale także powietrze czyste, które jest pozbawione zanieczyszczeń. W ten sposób pozytywnie mogą one wpływać na zdrowie osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami, chociażby związanymi z kurzem lub innymi drobnoustrojami.

 

Przeważnie wykorzystanie klimatyzacji kanałowej wiąże się z możliwością automatyzacji pracy całego systemu. Zwiększa to wygodę użytkowników i sprawia, że nie muszą oni pamiętać o włączeniu i wyłączeniu układu, a zaprogramowane parametry zostaną w określonym czasie uzyskane. Funkcjonowanie klimatyzatorów kanałowych pozwoli na uzyskanie jednakowej temperatury w całej schładzanej czy ogrzewanej przestrzeni. Właściwy zakres pracy jest także uzależniony od dobrania dostosowanej do wielu czynników mocy systemu.

Sposoby wykorzystania

Klimatyzatory kanałowe można stosować swobodnie przede wszystkim w budynkach o większej wykorzystywanej przestrzeni. Są to chociażby zakłady przemysłowe czy hale magazynowe, a także inne obiekty o powierzchni wielkogabarytowej. Odpowiedni montaż sprawia jednak, że można ją stosować również w domach jednorodzinnych, przede wszystkim w takich, w których zostały zamontowane nowoczesne, ekologiczne systemy grzewcze, dla których klimatyzatory kanałowe odgrywają istotną rolę wspomagającą systemy wentylacji oraz ogrzewania budynku.

 

Można z niej z powodzeniem korzystać również w przypadku chęci zamontowania systemów chłodzenia w lokalach usługowych, w których będą one ukryte w ścianach czy suficie, dzięki czemu urządzenie nie będzie zajmowało miejsca, a przede wszystkim pozwoli na utrzymanie estetyki pomieszczenia. Dzięki tym cechom możliwe jest stworzenie wybranej aranżacji bez konieczności uwzględnienia w pomieszczeniu dodatkowych urządzeń chłodzących i grzewczych.