Hydraulik

Jak własnoręcznie odetkać toaletę? To proste!

jak odetkać kibel

Zapchana muszla klozetowa… Znowu! Brzmi znajomo? Niestety, przeciętna toaleta regularnie się zatyka. Zbyt duża ilość papieru w muszli i problem gotowy. Zarówno w warunkach domowych, jak i w przypadku toalet publicznych zapchany kibel tworzy niekomfortową sytuację, uniemożliwiając korzystanie z łazienki oraz niekorzystnie wpływając na warunki higieniczne. Możesz wezwać fachowego hydraulika do zapchanej toalety. Jeśli wolisz sam rozwiązać problem, to w poniższym wpisie podpowiemy Wam, jak właściwie zareagować i samodzielnie rozwiązać problem zatkanego sedesu. Udowodnimy, że zazwyczaj da się odetkać toaletę w dość prosty i szybki sposób. 

 

Zanim zadasz sobie pytanie: jak odetkać toaletę, zastanów się jak do tego doszło

Co może doprowadzić do zatkania muszli klozetowej? Najczęstszymi przyczynami zapchania toalety są m.in.:

  • Zbyt duża ilość papieru toaletowego znajdującego się wewnątrz muszli klozetowej
  • Uszkodzony system spłukiwania wody (spłuczka)
  • Zaleganie w muszli przedmiotów, które nie powinny się tam znaleźć (np. waciki, ręczniki papierowe, podpaski itd.)

W wyniku zapchania toalety uniemożliwione jest jej użytkowanie, rozwijają się bakterie i zarazki, a po łazience rozchodzi się nieprzyjemny zapach. Dlatego kluczowe jest pamiętanie, żeby nie spuszczać ponownie wody, aby nie nastąpiło przelanie się jej na podłogę.

Pamiętajcie, że skuteczne uporanie się z problemem zatkanego sedesu jest niemałym wyzwaniem. Dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, a zapoznanie się z poniższymi metodami na pewno Wam pomoże w doprowadzeniu łazienki i muszli klozetowej do porządku.

Zrób to sam! Domowe sposoby na odetkanie toalety

Zanim przejdziemy do opisu konkretnych sposobów jak odetkać zapchaną toaletę, zacznijmy od przygotowań – bądźcie niczym chirurg przed operacją. Co będzie Wam potrzebne?

  • Gumowe rękawice i maska ochronna to podstawa. Woda w zatkanej toalecie jest brudna, brzydko pachnie i zawiera w sobie zbiorowisko bakterii. Wierzcie mi, nie chcielibyście, aby choć kropelka tej wody dostała się do waszych ust lub pod paznokcie.
  • Sprzęt i akcesoria niezbędne do odtykania. Te zależą od obranej metody udrożnienia rury kanalizacyjnej.

Wszystko jest przygotowane i jesteście gotowi do podjęcia się wyzwania, co dalej? Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na odetkanie toalety:

Metoda #1 Przepychacz sanitarny

Zdecydowanie najpopularniejsza i najszybsza metoda odetkania toalety. Na rynku jest wiele rodzajów przepychaczy, a każdy z nich ma na celu pomoc w przypadku zapchania. Jak z niego korzystać? Jest to banalnie proste – wystarczy włożyć gumową końcówkę do toalety, zassać powietrze (albo właściwie wodę) poprzez pchnięcie w dół, a następnie odessać, co doprowadzi do usunięcia zatoru. Narzędzie działa na zasadzie pompy ssąco-tłoczącej wytwarzając ciśnienie działające na ciecz. Zazwyczaj już po pierwszej próbie doprowadzamy do odetkania toalety. Czasami konieczne jest wykonanie tej czynności kilkukrotnie, zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z bardziej zapchaną rurą. Chociaż przepychacz sanitarny jest narzędziem idealnym, to istnieje także możliwość udrożnienia rur domowym sposobem, przy wykorzystaniu m.in. płynu do mycia naczyń czy sody oczyszczonej…

Metoda #2 Płyn do mycia naczyń i gorąca woda

Powyższa metoda zakłada wykorzystanie dwóch składników dostępnych w każdym domu: wody oraz płynu do mycia naczyń, (który może zostać zastąpiony także szklanką soli lub wybielacza). Ma ona zastosowanie zwłaszcza w przypadku, gdy w zatkanej toalecie jest niski poziom wody oraz została zatkana papierem toaletowym lub ręcznikiem papierowym, będącymi najczęstszymi przyczynami zatkania toalety (w innych przypadkach może nie być w 100% skuteczna). Co robimy po kolei? Po pierwsze wlewamy do stojącej w muszli wody pół szklanki płynu do mycia naczyń, po odczekaniu 15-20 minut wlewamy do muszli gorącą wodę (1-2 litry), a po kolejnych 5 minutach możemy spuścić wodę – toaleta powinna się odetkać.

Metoda #3 Soda oczyszczona z octem (czyli jak odetkać toaletę w babciny sposób)

Skutecznym sposobem na odetkanie zapchanej muszli klozetowej okazuje się wykorzystanie środków spożywczych. Pierwszym z nich jest soda oczyszczona, która ma szerokie zastosowanie w czyszczeniu i sprzątaniu mieszkania. Z jej pomocą umyjecie okna, wypierzecie dywany, wyczyścicie srebrne sztućce czy żelazko. W połączeniu z octem stanowi zabójczą dla zatkanej muszli mieszankę. Najpierw należy wsypać kilka łyżek sody, a następnie zalać ją octem. Po upływie ok. 5 minut możemy spłukać wodę – problem w większości wypadków powinien zostać rozwiązany.

Metoda #4 Kret

Kret nie ma sobie równych wśród środków chemicznych do udrażniania rur kanalizacyjnych – dokładna instrukcja zastosowania znajduje się na opakowaniu. Jednakże, ciekawą poradą jest użycie czajnika świeżo zagotowanej wody do zalania środka chemicznego po jego aplikacji do muszli. Ustąpienie zatoru gwarantowane!

Metoda #5 Ojak odetkać kibel - domowe sposoby na zapchane wc pongtu rientalny wynalazek: Pongtu

Problem zapchanej toalety jest na tyle powszechny, że w Korei Południowej powstał wynalazek mający pomóc z jej odetkaniem – Pongtu. Eliminuje on ryzyko ochlapania lub wylania się wody na podłogę. Wystarczy przymocować plastikowy płaszcz do suchych krawędzi muszli, a następnie spuścić wodę i nacisnąć na powstałe wybrzuszenie. Pod wpływem wytworzonego ciśnienia toaleta powinna zostać odetkana.

Metoda #6 Druciany wieszak na ubrania

Zdecydowanie najbardziej desperacka z zaprezentowanych metod. Jeżeli w domu nie znajdziesz przepychacza, sody oczyszczonej ani Pongtu przywiezionego z backapckingu po Azji, to jednak istnieją duże szanse, że w swojej szafie znajdziesz metalowy wieszak na ubrania. Jak odetkać kibel za pomocą wieszaka na ubrania? Wystarczy go rozłożyć i wepchnąć w środek muszli klozetowej, a następnie energicznymi ruchami przepchać odpływ z tamujących go rzeczy. Pamiętajcie, że ta metoda może uszkodzić Waszą muszlę, dlatego bądźcie ostrożni przy jej stosowaniu.

Pamiętajcie, aby po odetkaniu muszli klozetowej pozbyć się elementów, które ją blokowały. Ponadto, zalecana jest dokładna dezynfekcja toalety odpowiednim płynem (np. Domestosem).

Podsumowanie: jak odetkać toaletę

Własnoręczne odtykanie toalety jest stosunkowo tanie, jednakże może być bardzo czasochłonne. Ponadto, zastosowanie wyżej przedstawionych metod może okazać się nieskuteczne. Dlatego też pamiętajcie, aby w takim wypadku skorzystać z pomocy i za pomocą naszego serwisu wezwać hydraulika, który posiada specjalistyczny sprzęt, taki jak sprężyna do przepychania rur kanalizacyjnych i jest w stanie rozwiązać Wasz problem w przeciągu chwili.

Pamiętajcie, że nasi fachowcy są w stanie pomóc Wam także w przypadku innych awarii – zachęcamy Was do korzystania z ich usług za pośrednictwem portalu www.duer.pl

ZAMÓW FACHOWCA