Jak udrożnić rury – 10 sprawdzonych sposobów

hydraulik - jak odetkać rury poradnik

Jak udrożnić rury – 10 sprawdzonych sposobów

hydraulik - jak odetkać rury poradnik - czyszczenie pionów kanalizacyjnych

Wielu z nas ma zły nawyk, jakim jest wyrzucanie resztek żywności do zlewu lub toalety. U podstaw tego zachowania tkwi nasze wygodnictwo, lenistwo i często pośpiech. Te działania powodują, że zalegające w odpływie resztki jedzenia, tłuszczu powodują ich zatykanie, a w rezultacie do zatkanych rur. Zatkane rury odprowadzające ścieki lub wodę ze zlewu, to bardzo kłopotliwa sytuacja. Z jednej strony towarzyszy temu brzydki zapach, a z drugiej strony musimy poświęcić swój czas, aby udrożnić rury.

Oczywiście możemy takiej sytuacji uniknąć. Jak? Bardzo prosto. Nie wrzucajmy do zlewu lub toalety rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć? Czego nigdy nie wyrzucać do zlewu? To dość oczywiste, chociaż zdaje się, że wielu z nas ma problem z odpowiedzią na to pytanie. Pierwszym z niebezpiecznych zatykaczy rur, który powinien trafić do kosza zamiast do odpływu, jest tłuszcz we wszelkich jego odmianach. Zarówno po smażeniu jak i wytopiony z mięsa.

Czego nie należy wyrzucać do odpływów?

Do odpływu w zlewach, umywalkach czy toaletach — nie powinny trafiać również:

– odpady higieniczne – nawilżane chusteczki, waciki, pampersy, prezerwatywy, tampony, podpaski;

– papierosy;

– fusy po kawie i herbacie — o wiele lepiej wykorzystać je jako nawóz;

– resztki ryżu i makaronu – nawet te ugotowane stopniowo chłoną wodę, pęcznieją i bardzo długo się rozpuszczają, przez co łatwo zatykają odpływy. Podobnie jest w przypadku mąki – w połączeniu z wodą tworzy gęstą papkę niczym klej, do którego przylegają inne odpadki;

– leki — są toksyczne dla środowiska. Przeterminowane i niepotrzebne lekarstwa zawsze zanośmy do apteki.

– Naklejki z owoców i warzyw, etykiety ze słoików — do odpływów trafiają umyślnie lub nie, jednak lepiej do tego nie dopuszczać wcale — przez obecność kleju, mogą przylepić się do wewnętrznych ścian rur.

– Skorupki jajek (tak jak fusy, świetnie sprawdzą się jak odżywka dla roślin), kostki i chrząstki mięsne.

Jak udrożnić rury – domowe sposoby

Bywa i tak, że nawet jak bardzo się staramy, to rury nam się zatkają i musimy je odetkać. Najłatwiej poradzić sobie z problemem udrażniania rur, gdy problem dotyczy sitka w odpływie lub rury tuż za nim. Usunięcie zanieczyszczeń blokujących mechanicznie spływ wody powinno wystarczyć, aby udrożnić rurę. Jeśli jednak zdążył się zrobić z nich „korek” głębiej, to prawdopodobnie będziemy musieli działać inaczej niż przepychaczką. Poniżej przedstawiam domowe sposoby jak odetkać zlew oraz na udrożnienie rur kanalizacyjnych.

zatkana rura dotyczy zwykle zlewu w kuchnii1. Wieszak z wygiętego drutu

Rozwiązanie bardzo proste i bardzo skuteczne. Weź zwykły wieszaka, jakich pełno w szafie, który jest wykonany z drutu. Następnie zegnij jeden koniec, aby utworzyć mały haczyk. Przepchnij go przez pokrywę odpływu i próbuj złowić odpady, które powodują zator. W ten sposób powinieneś być w stanie usunąć niedrożności rur takie jak włosy. Ważne jest, aby zator próbować wyciągnąć, a nie wpychać w głąb kanalizacji. Wyciągnij, ile jesteś w stanie, resztę zalej gorącą wodą. Powinno pomóc

2. Soda oczyszczona i ocet

Do udrażniania rur często stosowany jest roztwór z sody . Jest to bardzo skuteczna metoda. Na początek przygotuj roztwór. Wymieszaj 1/3 szklanki sody oczyszczonej z 1/3 szklanki octu w miarce. Zaraz po wymieszaniu wylej roztwór do zatkanego odpływu. Roztwór ten pomoże w usunięciu różnego rodzaju brudu, w tym włosów. Roztwór z sody oczyszczonej trzymaj w odpływie minimum godzinę. Najlepiej zostawić jest na całą noc. Na koniec możesz wszystko przepłukać z wykorzystaniem wrzącej wody.

3. Odkurzacz na mokro i na sucho

Jeśli masz odkurzacz warsztatowy do pracy na sucho i na mokro, może on stać się doskonałym narzędziem do udrażniania odpływów. Najpierw ustaw go na odkurzanie płynów. Następnie jak najdokładniej uszczelnij odpływ. Gdy podciśnienie jest wystarczająco duże, może wyciągnąć do worka próżniowego przyczynę zatkania rury. Nie zawsze to działa, ale warto spróbować.

4. Wrząca woda

To jedna z najprostszych metod. Włącz czajnik lub zagotuj wodę na gazie. Wody możesz zagotować więcej i wlewać do odpływu etapami. Może być po pół szklanki lub więcej. Zanim wlejesz kolejną porcję, pozwól wodzie pracować przez kilka sekund. Wydaje się, że jest to najprostsza metoda udrażniania rur, ale nie zawsze będzie ona skuteczna.

5. Soda kaustyczna

Kup gumowe rękawiczki i ochronę na oczy. Soda kaustyczna (znana również jako wodorotlenek sodu) może powodować nieprzyjemne oparzenia jak inne środki chemiczne. Wlej około 3 litrów zimnej wody do wiadra z mopem, a do tego dodaj 3 szklanki sody. Wymieszaj i poczekaj. Kiedy soda zacznie pracować, wlej do odpływu na 20-30 minut. Po tym czasie wlej do odpływu wrzątek i spłucz rury kanalizacji. W razie problemu czynność należy powtórzyć.

6. Czyszczenie rury

Część osób ma problemy z wykonywaniem prac hydraulicznych, niektóre z nich są na tyle proste, że można pokusić się o ich wykonanie samodzielnie i właśnie bez konieczności wzywania hydraulika, o takiej pracy teraz napiszę. Oczywiście mowa o kolejnym sposobie na to jak udrożnić rury. Pod zlewem znajdziesz rurę w kształcie litery U. Ustaw pod nią wiadro. Używając klucza hydraulicznego, poluzuj nakrętki ślizgowe na obu końcach rury. Powinieneś być w stanie dokończyć operację ręcznie. Kiedy rura będzie już luźna, wyciągnij syfon i rurę i zawartość wyrzuć do wiadra. Warto sprawdzić rury tak głęboko jak jesteśmy w stanie. Czasem zbiera się osad w miejscu łączenia rur. Zazwyczaj takie wyczyszczenie rur wystarcza na długi okres.

7. Spirala

To dość mało zaawansowany technicznie sprzęt, który potrafi jednak cudownie pomóc w odetkaniu rury kanalizacyjnej. Jest to długa, elastyczna metalowa lina zakończona metalową spiralą. Wkręcamy ją do zatkanej rury i powoli odtykamy.

8. Sól i soda oczyszczona

Kolejnym domowym sposobem na to jak udrożnić rury w łazience lub kuchni jest zastosowanie soli i sody. Wymieszaj 1/2 szklanki soli kuchennej z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i wlej roztwór w odpływ. Pozostaw na 10-20 minut, a następnie zalej wrzątkiem. Sól, soda oczyszczona i wrząca woda spowodują reakcję chemiczną, która powinna rozpuścić niektóre z najgorszych zatorów. Ta metoda jest sprawdzonym sposobem odtykania rur kanalizacyjnych.

9. Płyn do mycia naczyń

Kolejną metodą jest wykorzystanie płynu do mycia naczyń. Wlej ¼ szklanki płynu do mycia naczynia. Do tego dolej gorącej wody. Powstanie środek, który będzie działał jak lubrykant i pomoże rozbić wszelkie tłuste pozostałości. Następnie wlej gorącą wodę. Teraz powinniśmy spróbować wyciągnąć zator. Oczywiście najlepiej robić to w gumowych rękawiczkach.

10. Soda oczyszczona, ocet i ciśnienie powinny udrożnić rurę

Jeśli odpływ wanny jest zatkany, wymieszaj trochę sody oczyszczonej / octu wymienionego w drugiej wskazówce. Wylej go do odpływu, a następnie umieść na nim korek. Po 45-60 minutach napełnij wannę wodą. Następnie wyjmij korek. Ciśnienie 150-200 litrów wody powinno wystarczyć do usunięcia zatoru, który został naruszony przez sodę oczyszczoną i ocet.

Inne sposoby udrażniania rur?

To 10 sprawdzonych sposobów domowych na odetkanie rur w domu. Jeżeli mimo wszystko nie uda się Wam odetkać rury, to zapraszamy do skorzystania z pomocy naszego hydraulika. Wystarczy wypełnić krótki formularz.

ZAMÓW FACHOWCA