Montaż mebli

Jak samodzielnie skręcać meble? Praktyczne wskazówki dot. montażu mebli z IKEA, BRW i innych

Montaż mebli

Gdy kupujemy meble z takich sklepów jak IKEA, Black Red White, Agata Meble, Castorama, Leroy Merlin czy Bodzio Meble, stajemy przed wyzwaniem samodzielnego ich skręcenia. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak dużo pracy i czasu wymaga składanie łóżka, szafy, biurka czy komody. W tym artykule przedstawimy kilka porad i praktycznych wskazówek, na temat tego, z czym wiąże się samodzielny montaż mebli oraz przejdziemy razem przez cały proces. Od przygotowań do złożenia wszystkich części w całość!

 

Od czego zacząć montaż mebli?

Przede wszystkim decydując się na składanie mebli o potężnych gabarytach, warto poprosić kogoś o pomoc. Czasami jest to nawet niezbędne, żeby poradzić sobie z dużymi elementami naszej meblowej układanki. Kolejnym krokiem jest przygotowanie narzędzi. Posłużą nam one przy skręcaniu mebli. Obecnie producenci, a zwłaszcza IKEA, dążą do tego, aby klient musiał użyć jak najmniej przyrządów. Dlatego też do montażu wystarczy nam zazwyczaj klika śrubokrętów, kombinerki i młotek. Są to narzędzia, które raczej każdy ma w domu. Jeżeli zastanawiasz się nad skompletowaniem domowego warsztatu złotej rączki, to warto zapoznać się z naszym artykułem o tym, jakie narzędzie powinien mieć każdy majsterkowicz.

Przygotowanie miejsca

Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca, w którym będziemy skręcać meble. Zadbajmy o zapewnienie sobie jak największej ilości miejsca, na ile jest to możliwe. Pozbądźmy się rzeczy i przedmiotów, które mogą utrudniać nam pracę. Gdy mamy już odpowiednie miejsce, możemy przystąpić do rozpakowania kartonów z meblami. Przy dużych przedmiotach, są one zazwyczaj podzielone na kilka pudeł i ponumerowane w kolejności, w której będziemy ich używać.

Rozpakowanie mebli

W środku pudełek, zawsze znajdziemy osobno zapakowany zestaw śrubek, wkrętów, kołków i innych drobnych elementów. Pamiętajmy, żeby rozpakować i odłożyć je w miejscu, w którym nie będą one mogły się zgubić. Często rodzaje śrubek mogą niewiele różnić się od siebie. A nie możemy używać ich zamiennie, dlatego należy nie mieszać ze sobą elementów. Następnym koniecznym krokiem jest sprawdzenie, czy zawartość naszych pudełek odpowiada temu, co podane jest w instrukcji. Czasami może zdarzyć się, że będzie brakowało kilku śrubek. A bez nich nie uda nam się dokończyć składania. W takiej sytuacji należy zgłosić się do producenta mebli, a on zapewni nam brakujące części. Dodatkowo, wyjmując fragmenty naszych nowych mebli, oglądajmy je ze wszystkich stron. Warto upewnić się czy na przykład nie ma na nich pęknięć, zadrapań czy też innych uszkodzeń. W takiej sytuacji również należy zgłosić to producentowi i wymienić zniszczoną część.

Montaż mebli

Gdy przygotowaliśmy przestrzeń i uporaliśmy się z rozpakowaniem pudeł, przyszedł czas na skręcanie mebli. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją i wykonywać wszystkie kroki po kolei, tak, aby nie pominąć któregoś z etapów skręcania. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj wkrętów i śrubek, które musimy użyć na danym kroku. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, często są one bardzo podobne, ale w instrukcji zawsze znajdziemy stronę, na której wszystkie akcesoria są opisane i mają przydzielony swój numer. Numer ten widnieje potem widnieje przy odpowiednich krokach montażu. Warto mieć w sobie trochę pokory przy podążaniu za instrukcją, ponieważ przy skręcaniu gotowych mebli nie można pójść na skróty, zrobić czegoś tak jak nam się wydaje czy też dać ponieść się naszej inwencji twórczej. U wszystkich producentów, efektem poprawnego wykonania wszystkich kroków w instrukcji jest dobrze złożony mebel. Ewentualne problemy i odchylenia mają swoją przyczynę tylko i wyłącznie w naszej pracy przy skręcaniu.

Montaż mebliPotrzebna pomoc?

Proces składania mebli może okazać się bardziej pracochłonny i zająć nam o wiele więcej czasu niż się spodziewaliśmy. Przy większych konstrukcjach, możemy potrzebować nawet kliku godzin na zmontowanie wszystkich elementów w całość. Na efekt końcowy, spory wpływ ma także nasze doświadczenie i zdolności manualne. Jeżeli zależy nam na dobrze złożonych meblach i nie chcemy poświęcać na to kilku czy nawet kilkunastu godzin naszego czasu, warto skorzystać z pomocy fachowca, który zajmuje się montażem mebli. Na naszym portalu bez problemu znajdziesz doświadczonego specjalistę, który zajmuje się składaniem mebli. Nasi specjaliści zajmują się również innymi naprawami, które często potrzebne są w naszych domach. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym innym artykule, poświęconym temu, do jakich usterek najczęściej wzywani są nasi fachowcy.

Podsumowanie

Kupując meble, warto przemyśleć, czy oby na pewno sami poradzimy sobie ze skręcaniem. Często spotykamy się z sytuacją, w której nasi fachowcy wzywani są do dokończenia składania, czy też poprawek po kliencie, który nie poradził sobie ze składaniem mebli. Warto podjąć decyzję o wezwaniu fachowca, zanim poświęci się kilka godzin swojego czasu, czy też uszkodzi któryś z elementów. Jeżeli chciałbyś skorzystać z pomoc fachowca, wystarczy, że złożysz zlecenie na naszej stronie. Po niedługim czasie otrzymasz oferty od Duerów złotych rączek i będziesz mógł wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Następnie pozostaje tylko umówić się na wizytę fachowca i cieszyć się z nowych mebli w Twoim domu lub firmie.

ZAMÓW FACHOWCA