Elektryk

Jak poprawnie wykonać pomiary elektryczne w domu?

Pomiary elektryczne

Każdy z nas korzysta na co dzień z niezliczonej liczby urządzeń zasilanych prądem. Mimo tego często zapominamy o tym, jakie konsekwencje niosą za sobą problemy związane z instalacją elektryczną w naszym czterech ścianach. Aby im zaradzić, zgodnie z obowiązującym prawem, powinniśmy co najmniej raz na 5 lat wykonywać odpowiednie pomiary w naszym domu.

 

Czym on właściwie są?

Jest to podstawowy element pracy elektryka, który jest niezbędny przy każdej ingerencji w system elektryczny. Na sam pomiar składa się kilka etapów. Pierwszym z nim są oględziny, podczas których fachowiec sprawdza, czy wszystkie urządzenia i podzespoły spełniają normy bezpieczeństwa. Sprawdza też, czy nie zostały uszkodzone i czy zostały prawidłowo zamontowane. Kolejnym krokiem, a za razem najważniejszym, jest zbadanie skuteczności ochrony przeciwpożarowej. Sprawdza ona, czy w razie pożaru, zabezpieczenia naszej sieci zadziałają poprawie i odetną zasilanie. Następnie elektryk dokonuje sprawdzenia rezystencji izolacji. Jej zbyt niski poziom może skutkować niepoprawnym działaniem wyłączników przeciwpożarowych.

Po wykonaniu wszystkich prób i pomiarów, fachowiec sporządza protokół i sprawozdanie. Ważne żeby zawarł wszystkie informacje na temat oględzin i wyniki wykonanych badań. Odnotowuje również przeprowadzone zmiany w danych częściach naszej instalacji. Wymienia także wszystkie odchylenia i nieprawidłowości porównując je z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Jakie mogą być skutki posiadania niesprawnej instalacji?

Najbardziej oczywistym skutkiem niesprawnej aparatury elektrycznej w domu jest porażeniem prądem, które może spotkać każdego domownika. Konsekwencją może być nawet pożar, wywołany spięciem. Posiadając niesprawny układ, narażamy również na uszkodzenie wszystkie sprzęty RTV i AGD, które mamy w domu. Usterka w nich wywołana nieodpowiednim prądem, może być bardzo kosztowna w naprawie, a nawet może okazać się, że konieczne będzie wymienienie sprzętu na nowy. Warto zapoznać się z naszym nowym artykułem o najczęstszych awariach elektrycznych, do których wzywani są nasi fachowcy. A następnie wyeliminować inne możliwe przyczyny przyszłych problemów ze sprzętem i różnymi urządzeniami, które mogą się przytrafić każdemu z nas.

Za posiadanie niesprawnej instalacji elektrycznej możemy dostać karę pieniężną, która zostanie nam nałożona przez takie organy jak Straż Pożarna czy Państwowa Inspekcja Pracy, jeżeli mówimy o pomieszczeniach czy budynkach, w których prowadzimy firmę. Warto pamiętać również o tym, że w przypadku gdy ubezpieczamy nasz dom, budynek firmowy czy mieszkanie, firmy ubezpieczeniowa rzadko informują o konieczności posiadania aktualnych badań instalacji elektrycznej. W przypadku pożaru lub innego nieszczęścia, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Kiedy należy przeprowadzić pomiary?

Przede wszystkim przed oddaniem obiektu do eksploatacji. Pomiary mają zapewnić nas, że korzystanie z prądu w budynku jest bezpieczne i nie będzie nam w żaden sposób zagrażać. Prawo budowlane mówi o tym, że testy elektryczne naszej instalacji powinniśmy wykonywać co najmniej raz na 5 lat. Gdy prowadzimy firmę i posiadamy pomieszczenia z urządzeniami czy też materiałami, które podnoszą poziom ryzyka wystąpienia np. pożaru, testy powinniśmy przeprowadzać nawet raz w roku. Dodatkowo pomiary wykonuje się przy każdej ingerencji elektrycznej w naszą system okablowania. Z pomocy fachowca powinniśmy również skorzystać przy wystąpieniu silnego działania czynników natury na nasz obiekt. W przypadku pożaru, powodzi, obfitych opadów czy też silnych wyładowań atmosferycznych, może dojść do uszkodzeń instalacji elektrycznej, dlatego należy sprawdzić ją, w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Kto może przeprowadzić pomiary?

Wszystkie pomiary i protokół muszą zostać wykonane przez certyfikowanego elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia. Taka osoba ponosi odpowiedzialność prawną za wykonywane przez siebie czynności i posiada wiedzę, która pozwala bezpiecznie wykonać wszystkie czynności. Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca, który dokona odpowiednich testów i przeglądu instalacji w Twoim domu lub firmie, skorzystaj z naszej strony i złóż zlecenie. Otrzymasz oferty od Duerów i będziesz mógł wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Potem zostaje już tylko umówienie się z fachowcem i dokonanie pomiarów w Twoim domu lub firmie.

ZAMÓW FACHOWCA