Elektryk

Jak naprawić wyrwane gniazdko elektryczne (kontakt)?

Najczęściej psują się gniazdka elektryczne, których potrzebujemy najbardziej: w kuchni, w łazience, czy też tam, gdzie z reguły ładujemy nasz telefon. Jak poradzić sobie ze wyrwanym kontaktem i szybko wrócić do jego regularnego użytkowania? W poniższym tekście znajdziecie szereg porad jak naprawić zniszczone gniazdko.

 

Przede wszystkim prewencja

Najlepszą opcją jest oczywiście niedopuszczenie do powstania awarii. Ważne jest, aby przy odłączaniu np. sprzętu AGD z kontaktu nie ciągnąć za kabel. Zawsze wtyczkę wyciągajmy trzymając jedną dłonią za jej nasadę, zaś drugą naciskając na obudowę kontaktu. Nie wciskajmy też nic na siłę: możliwe, że wystarczy obrócić lekko kabel i wszystko pójdzie jak po maśle.

Może się jednak zdarzyć, że na prewencję jest już za późno – co zrobić gdy gniazdko zostanie uszkodzone i kontakt zostanie wyrwany ze ściany?

Zepsuty kontakt to duże zagrożenie

Problemy z wyrwanymi gniazdkami dotyczą nie tylko starszych instalacji. Co najważniejsze, jeśli nie zadbamy o stan zniszczonych wejść, może nam grozić porażenie lub pożar.

Mimo iż naprawa niestabilnego gniazdka elektrycznego może wiązać się jedynie z drobną interwencją, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, należy wyłączyć prąd, aby gniazdko nie stanowiło zagrożenia dla naszego zdrowia lub życia. Warto upewnić się, że korki zostały prawidłowo wyłączone. W tym celu wystarczy spróbować uruchomić jeden ze sprzętów użytku domowego, bądź sprawdzić napięcie w gniazdku za pomocą specjalnego próbnika. Warto też zorientować się, czy nie posiadamy gniazd połączonych w ring, ponieważ wtedy zasilanie może pochodzić z innego bezpiecznika.

Zepsute gniazdko

Naprawa wyrwanego gniazdka

Jeżeli gniazdko nieznacznie odstaje od ściany można spróbować lekko je dopchnąć. Nie róbmy tego jednak na siłę, jeśli stawia opór. W takiej sytuacji niezbędne jest odkręcenie obudowy. Po odsunięciu gniazdka należy sprawdzić czy uchwyty je trzymające po obu jego bokach, tak zwane łapki, trzymają gniazdko w puszce prawidłowo. Jeżeli blaszki rozpierające są wyraźnie przegięte, należy wtedy wymienić gniazdo. Jeśli się blokują, to zalecamy lekkie ich poluzowanie, które sprawi że delikatnie się cofną. Przy ponownym umieszczaniu obudowy w ścianie należy zwrócić uwagę na to, aby precyzyjnie zmieściła się ona w otworze.

Gniazdko warto dokładnie docisnąć do muru jedną ręką, drugą zaś przykręcać śrubki, aż do poczucia oporu. Dzięki temu uchwyty w postaci blach rozporowych, które odgrywają dużą rolę w stabilności kontaktu, zostaną skutecznie przytwierdzone do ściany. W przypadku starszej instalacji zamiast łapek można spotkać się z zamontowanymi gumkami, które łatwo się wykruszają. W takim wypadku należy je wymienić.

Gniazdka montowane w płytach karton-gipsowych dość szybko zaczynają się ruszać. Podejmowanie wyżej wymienionych kroków w takiej sytuacji nie pomoże, a nawet może zaszkodzić. Jeśli płyta wokół płytki wykruszyła się, prawdopodobnie wystarczy uzupełnić ubytki gipsem lub cementem. Niestety w większości przypadków musi się tym zająć profesjonalista.

Nie zapominaj o pomocy elektryka

Bywa, że system montażowy jest słabej jakości lub uszkadza się z biegiem lat. Nasze zabiegi stają się wówczas bezskuteczne. Każde nadtopienie, nadpalanie instalacji oznacza bezwzględną wymianę gniazda. W powyższych wypadkach (lub też jeśli wszystkie działania związane z prądem wydają nam się niebezpieczne) konieczne będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego elektryka.

Zaufanych wykonawców znajdziesz na naszej platformie Duer.pl. Wypełnienie formularza zajmie dosłownie chwilę, a w przypadku pilnego zlecenia elektryk pojawi się jeszcze tego samego dnia. Nie zapomnij po realizacji zlecenia ocenić jego pracy! Pomoże to innym klientom w wyborze odpowiedniego elektryka, kiedy kolejny warszawski kontakt odmówi współpracy. Wszystkich zainteresowanym elektryką zapraszamy do dedykowanej grupy na Facebook’u.

ZAMÓW FACHOWCA