Elektryk

Jak naprawić wyrwane gniazdko elektryczne (kontakt)?

Najczęściej psują się gniazdka elektryczne, których potrzebujemy najbardziej: w kuchni, w łazience, czy też tam, gdzie z reguły ładujemy nasz telefon. Jak poradzić sobie ze wyrwanym kontaktem i szybko wrócić do jego regularnego użytkowania? W poniższym tekście znajdziecie szereg porad jak naprawić zniszczone gniazdko.

 

Przede wszystkim prewencja

Najlepszą opcją jest oczywiście niedopuszczenie do powstania awarii. Ważne jest, aby przy odłączaniu np. sprzętu AGD z kontaktu nie ciągnąć za kabel. Zawsze wtyczkę wyciągajmy trzymając jedną dłonią za jej nasadę, zaś drugą naciskając na obudowę kontaktu. Nie wciskajmy też nic na siłę: możliwe, że wystarczy obrócić lekko kabel i wszystko pójdzie jak po maśle.

Może się jednak zdarzyć, że na prewencję jest już za późno – co zrobić gdy gniazdko zostanie uszkodzone i kontakt zostanie wyrwany ze ściany?

Zepsuty kontakt to duże zagrożenie

Problemy z wyrwanymi gniazdkami dotyczą nie tylko starszych instalacji. Co najważniejsze, jeśli nie zadbamy o stan zniszczonych wejść, może nam grozić porażenie lub pożar.

Mimo iż naprawa niestabilnego gniazdka elektrycznego może wiązać się jedynie z drobną interwencją, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, należy wyłączyć prąd, aby gniazdko nie stanowiło zagrożenia dla naszego zdrowia lub życia. Warto upewnić się, że korki zostały prawidłowo wyłączone. W tym celu wystarczy spróbować uruchomić jeden ze sprzętów użytku domowego, bądź sprawdzić napięcie w gniazdku za pomocą specjalnego próbnika. Warto też zorientować się, czy nie posiadamy gniazd połączonych w ring, ponieważ wtedy zasilanie może pochodzić z innego bezpiecznika.

Zepsute gniazdko

Naprawa wyrwanego gniazdka

Jeżeli gniazdko nieznacznie odstaje od ściany można spróbować lekko je dopchnąć. Nie róbmy tego jednak na siłę, jeśli stawia opór. W takiej sytuacji niezbędne jest odkręcenie obudowy. Po odsunięciu gniazdka należy sprawdzić czy uchwyty je trzymające po obu jego bokach, tak zwane łapki, trzymają gniazdko w puszce prawidłowo. Jeżeli blaszki rozpierające są wyraźnie przegięte, należy wtedy wymienić gniazdo. Jeśli się blokują, to zalecamy lekkie ich poluzowanie, które sprawi że delikatnie się cofną. Przy ponownym umieszczaniu obudowy w ścianie należy zwrócić uwagę na to, aby precyzyjnie zmieściła się ona w otworze.

Gniazdko warto dokładnie docisnąć do muru jedną ręką, drugą zaś przykręcać śrubki, aż do poczucia oporu. Dzięki temu uchwyty w postaci blach rozporowych, które odgrywają dużą rolę w stabilności kontaktu, zostaną skutecznie przytwierdzone do ściany. W przypadku starszej instalacji zamiast łapek można spotkać się z zamontowanymi gumkami, które łatwo się wykruszają. W takim wypadku należy je wymienić.

Gniazdka montowane w płytach karton-gipsowych dość szybko zaczynają się ruszać. Podejmowanie wyżej wymienionych kroków w takiej sytuacji nie pomoże, a nawet może zaszkodzić. Jeśli płyta wokół płytki wykruszyła się, prawdopodobnie wystarczy uzupełnić ubytki gipsem lub cementem. Niestety w większości przypadków musi się tym zająć profesjonalista.

Nie zapominaj o pomocy elektryka

Bywa, że system montażowy jest słabej jakości lub uszkadza się z biegiem lat. Nasze zabiegi stają się wówczas bezskuteczne. Każde nadtopienie, nadpalanie instalacji oznacza bezwzględną wymianę gniazda. W powyższych wypadkach (lub też jeśli wszystkie działania związane z prądem wydają nam się niebezpieczne) konieczne będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego elektryka.

Zaufanych wykonawców znajdziesz na naszej platformie Duer.pl. Wypełnienie formularza zajmie dosłownie chwilę, a w przypadku pilnego zlecenia elektryk pojawi się jeszcze tego samego dnia. Nie zapomnij po realizacji zlecenia ocenić jego pracy! Pomoże to innym klientom w wyborze odpowiedniego elektryka, kiedy kolejny warszawski kontakt odmówi współpracy. Wszystkich zainteresowanym elektryką zapraszamy do dedykowanej grupy na Facebook’u.

ZAMÓW FACHOWCA

Zamów fachowca
close slider

    Zamów fachowca!
    Zleć nam usunięcie Twojej usterki.