Jak działa klimatyzacja

jak działa klima

Jak działa klimatyzacja

jak działa klima

Wielu z nas wysoka temperatura panująca latem daje się mocno we znaki. Szczególnie jest to odczuwalne w mieście, gdzie jesteśmy otoczeni zewsząd betonem. Rozwiązaniem tego problemu jest klimatyzacja. Urządzenie takie jeszcze do niedawna było synonimem luksusu. Spotykaliśmy je wyłącznie w sklepach lub biurach – obecnie klimatyzatory coraz częściej znajdują zastosowanie w polskich domach i mieszkaniach. Przenośne wiatraki przynoszą nam chwilową ulgę, ale w przypadku dużych upałów nie będą one w stanie skutecznie schłodzić naszego mieszkania. Wszyscy wiemy, jakie niesie korzyści klimatyzacja Warszawa, ale i w innych miastach. Wiemy również, jakie ma funkcje, jednak mało kto się zastanawia nad tym jak działa klimatyzacja i jakie jeszcze może zaoferować dodatkowe funkcje oprócz schłodzenia powietrza w pomieszczeniu.

Jak działa klimatyzacja: budowa klimatyzatora

Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak działa klimatyzacja, to na początek powinniśmy poznać samo urządzenia, dowiedzieć jak jest zbudowana jednostka zewnętrzna i jednostka wewnętrzna. Jakie elementy w klimatyzatorze odpowiadają za proces, który zapewni nam przyjemny chłód w naszym mieszkaniu.

Podstawowym elementem klimatyzatora typu split, dokładnie tak samo jak w przypadku lodówki, jest sprężarka, parownik i skraplacz – które są tak zwanymi wymiennikami ciepła. Do tego dochodzą jeszcze wentylatory, które odpowiadają ze odpowiedni przepływ powietrza w klimatyzatorze.

Poza elementami mechanicznymi jest jeszcze nie mniej ważny – czynnik chłodniczy do klimatyzacji. To właśnie ten czynnik chłodniczy w postaci pary krąży w instalacji klimatyzacji. Jeszcze do niedawna wykorzystywany był czynnik chłodniczy R22, ale ze względu na jego szkodliwy wpływ na naszą atmosferę stosowanie tego czynnika chłodniczego zostało zakazane. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych czynników chłodzących.

Zasada działania klimatyzacji – jak działa klimatyzacja

Czynnik chłodniczy w pierwszej fazie jest zasysany przez sprężarkę, która zgodnie ze swoją nazwą spręża gaz. Kolejnym krokiem jest przesłanie gazu do skraplacza, gdzie w procesie kondensacji – w postaci ciekłej trafia przez zawór rozprężny do elementu rozprężonego. Stąd po rozprężeniu mieszanina odpływa do parownika. Kolejnym krokiem jest odparowanie i powstanie suchej pary. Powietrze przelatując przez parownik, oddaje swoje ciepło, a to prowadzi do jego ochłodzenia. Ruch powietrza przez układ skraplający oraz parownik jest wymuszany wentylatorami.

W dużym uproszeniu działanie klimatyzacji możemy opisać tak. Jest to nieustanny proces skraplania czynnika chłodniczego, który następnie jest odparowywany. Podczas tego procesu temperatura powietrza w urządzeniu jest ochładzana, a następnie za pomocą systemu wentylatorów wydmuchiwana jest z urządzeń klimatyzacyjnych do pomieszczenia, ochładzając w nim temperaturę.

Jakie są udogodnienia dla użytkownika klimatyzacji?

jak używać klimatyzacjiPodstawowym zadaniem, jakie ma przed sobą klimatyzator, jest zapewnienia w pomieszczeniu temperatury, jak została mu zaprogramowana. Nowoczesna technologia daje nam jednak szereg udogodnień, które wpływają na działanie i obsługę klimatyzatora. Specyfikacja konkretnych rozwiązań i dodatków zależna jest od producenta i modelu. Często spotykaną funkcją, która ułatwia życie, jest możliwość uruchomienia pełnej mocy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy szybko ochłodzić powietrze. Kolejną przydatną funkcją jest możliwość ustawienia cichego trybu pracy. Funkcja ta doskonale sprawdza się w nocy, zapewniając jednocześnie chłodzenie pomieszczenia i cichą pracę klimatyzatora. Try ten pozwala również na obniżenie poboru energii.

To oczywiście niejedyne rozwiązania, jakie wprowadzają producenci klimatyzatorów, aby ułatwić nam życie i komfort korzystania z ich produktów. Wielu producentów szuka rozwiązań, poszerzających możliwości ich sprzętu, które dają jak najszerszą możliwość spersonalizowania urządzenia dostosowania go do swoich potrzeb i idealnego dopasowania do potrzeb pomieszczenia. Kierunek oraz moc nawiewu to minimalny standard, jaki oferuje klimatyzator typu split. Niektóre udogodnienia i funkcje, jakie posiadają klimatyzatory, mogą nas zaskoczyć. Poznajmy je więc.

Kontrola czystości powietrza

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że smog towarzyszy nam w mieście na każdym kroku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że przenika on również do naszych domów, biur, sklepów. Może on dostać się przez otwarte okno jak i przez kanały wentylacyjne. Możemy ten problem rozwiązać, montując klimatyzator z opcją czyszczenia powietrza. Zaletą takiego rozwiązania jest monitorowanie powietrza przez całą dobę. Jeżeli zostanie wykryte zbyt duże stężenie zanieczyszczeń, uruchamia się system oczyszczający.

Sterowanie zdalne

Chyba każdy marzy o tym, żeby po całym dniu ciężkiej pracy wrócić do domu z idealnie ustawioną temperaturą. Doskonale to rozumieją producencie klimatyzatorów. Obecnie chyba najważniejszą i najbardziej pożądaną funkcją w klimatyzacji jest możliwość sterowania i ustawienia jednostki zewnętrznej jak i jednostki wewnętrznej zdalnie z wykorzystaniem wifi i odpowiednich aplikacji. Taki rodzaj sterowania pomaga nam utrzymywać odpowiedni komfort cieplny i ograniczyć koszty. Wiele aplikacji pozwala nam na bieżąco monitorować warunki panujące w domu – między innymi podając temperaturę i wilgotność.

Dbałość o zapach

Wiele osób ma problem z pozbyciem się nieprzyjemnych zapachów w domu. Klimatyzator daje nam możliwość rozprowadzenia przyjemnych zapachów po całym domu. Wykorzystujemy do tego specjalne filtry. Niektóre klimatyzatory dają nam możliwość podłączenia specjalnego urządzenia, które za pomocą systemu klimatyzacji rozprowadzi zapach po całym domu. Przefiltrowane powietrze łączy się z zapachem i tworzy delikatną mgiełkę.

Nie tylko chłód

Zdecydowana większość osób decyduje się na zlecenie montażu klimatyzacji w Warszawie, aby zapewnić sobie przyjemny chłód w domu. Jednak projektanci urządzeń, robią wszystko, aby ich urządzenia były jak najbardziej użyteczne. Dzięki temu klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale zapewnia również ciepło w chłodniejsze dni. Wystarczy przestawić klimatyzator z opcji chłodzenia na grzanie.

Podsumowanie

Jak widać, warto zdecydować się na wykonania montażu klimatyzacji zarówno w mieszkaniu jak i domu. Jeżeli szukacie najwyższej jakości specjalistów, którzy wykonają projekt systemu i montaż klimatyzacji – to serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego z firmą Duer.pl.

ZAMÓW FACHOWCA