Jak często czyścić klimatyzację?

ogrzewanie klimatyzacją zalety i wady

Jak często czyścić klimatyzację?

klimatyzacja dom w Warszawie grafikaKlimatyzacja to złożone urządzenie, które wymaga regularnych przeglądów, w tym okresowego czyszczenia. Jeśli narazisz sprzęt na niewłaściwe użytkowanie, bardzo szybko straci on swoją zdolność do pracy i ulegnie awarii. Jak często czyścić klimatyzację? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Dlaczego należy czyścić klimatyzację?

Poza chłodzeniem pomieszczenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze z różnych szkodliwych substancji, kurzu i bakterii. Trwa to, dopóki system wewnętrzny nie ulegnie zanieczyszczeniu.

Jeśli nie czyścisz regularnie urządzenia, to:

 • znacznie szybciej się ono zużyje,
 • zacznie pobierać więcej energii elektrycznej,
 • mogą pojawić się różne usterki.

Podczas pracy klimatyzacja gromadzi w sobie różne szkodliwe substancje. Z czasem, jeśli urządzenie nie jest czyszczone, substancje te zaczną być uwalniane z powrotem do pomieszczenia, co może negatywnie wpłynąć na zdrowie przebywających w nim osób.

Na powierzchniach roboczych klimatyzacji osadza się także pył zawarty w powietrzu. Z tego powodu drobnoustroje, wirusy i bakterie stopniowo zaczynają namnażać się w urządzeniu i pojawia się nieprzyjemny zapach wilgoci, który wskazuje na obecność pleśni. Aby klimatyzator działał poprawnie i zapewniał komfortową jakość powietrza, należy go czyścić 1-2 razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią.

Przeprowadzenie takiej procedury gwarantuje:

 • bezpieczeństwo dla zdrowia – podczas czyszczenia dezynfekowane są elementy robocze urządzenia,
 • oszczędność energii – wszystkie jednostki i mechanizmy będą działać z maksymalną wydajnością,
 • długą żywotność sprzętu – Jeśli serwisujesz klimatyzator w odpowiednim czasie, możesz zaoszczędzić na kosztownych naprawach.

Czyszczenie klimatyzacji Warszawa i cała Polska

Chcesz zlecić czyszczenie klimatyzacji? Zadzwoń do nas tel: +48 667 850 729, przyjedziemy i pomożemy! Działamy nie tylko w Warszawie, ale i na terenie całej Polski.

Częstotliwość czyszczenia i konserwacji klimatyzacji – najważniejsze informacje

Częstotliwość konserwacji i czyszczenia domowych klimatyzatorów podana w instrukcji obsługi ma raczej charakter doradczy, ponieważ każdy przypadek powinno traktować się indywidualnie, przez co częstotliwość czyszczenia zależeć będzie od intensywności użytkowania klimatyzacji oraz stopnia zapylenia pomieszczenia.

Zgodnie z ogólnymi zaleceniami konserwacja klimatyzacji powinna być przeprowadzana dwa razy w roku (wiosną i jesienią), jednak jeśli użytkownik włączył urządzenie tylko na kilka godzin kilka razy w sezonie, to nie ma potrzeby serwisowania wszystkich komponentów i podzespołów klimatyzacji. Wystarczy jedynie wyczyścić filtry i zdezynfekować urządzenie.

I odwrotnie, intensywne użytkowanie klimatyzatora w pomieszczeniu, w którym przebywa dużo osób, a za oknem rośnie dużo drzew pylących, wymaga regularnego serwisowania i przeprowadzania dokładnego czyszczenia co najmniej raz na pół roku, a nawet raz na kwartał. W takim przypadku filtr jednostki wewnętrznej należy czyścić co dwa lub co trzy tygodnie.

Kiedy należy zamówić usługę czyszczenia i serwisu klimatyzacji?

Według statystyk najwięcej zgłoszeń do serwisu klimatyzacji przypada na lato, kiedy większość osób aktywnie korzysta z klimatyzacji. Z powodu dużego zapotrzebowania na usługę serwisu, na wizytę profesjonalistów można czekać nawet tydzień. Aby uniknąć takich niedogodności, zaleca się przeprowadzenie serwisu klimatyzacji wczesną wiosną lub jesienią. Główne sygnały wskazujące na zatkanie filtrów lub inne problemy wymagające natychmiastowej profesjonalnej pomocy to:

 • nadmiernie głośna praca urządzenia,
 • obecność nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu, gdy urządzenie jest włączone,
 • wilgoć wyciekająca z wnętrza urządzenia,
 • trzaski i zgrzytanie pojawiające się po włączeniu klimatyzacji,
 • niedostateczne chłodzenie powietrza w pomieszczeniu.

Czyszczenie klimatyzacji – samodzielnie czy z pomocą profesjonalnego serwisu?

Profilaktyczne czyszczenie filtra i jednostki wewnętrznej oraz, jeśli to konieczne, innych elementów układu chłodzenia, pozwoli na znacznie dłuższą żywotność klimatyzatora.

Aby wykonać czyszczenie, nie trzeba dzwonić do serwisu, wszystko możesz zrobić sam. Jeśli nie jest możliwe skuteczne usunięcie zabrudzeń z urządzenia lub jeśli masz wątpliwości co do własnych umiejętności, lepiej zwrócić się do specjalistów. Zachęcamy tutaj do skorzystania z naszej usługi. Oferujemy czyszczenie klimatyzacji na terenie miasta Warszawa, oraz innych miast wojewódzkich w Polsce. Zadzwoń na tel: +48 667 850 729

W większości przypadków, pod warunkiem regularnego czyszczenia, można ograniczyć się do domowej opcji czyszczenia klimatyzacji. Przeprowadzenie całej procedury nie jest trudne, ważne jest tylko zapamiętanie kolejności czynności. Konieczne jest jednak wyczyszczenie zarówno jednostki wewnętrznej klimatyzatora, jak i jednostki zewnętrznej. Standardowy okres pracy urządzenia bez czyszczenia to jeden miesiąc, jednak w tym czasie konieczne jest kilkukrotne zajrzenie pod przednią pokrywę i ocena filtrów pod kątem zanieczyszczenia.

Jak często czyścić klimatyzację – czyszczenie jednostki wewnętrznej

Czyszczenie jednostki wewnętrznej powinno odbywać się w określonej kolejności. Najpierw należy odłączyć sprzęt od zasilania, podnieść obudowę i ocenić stopień zabrudzenia filtrów. Następnie należy ostrożnie wyciągnąć filtry, wyczyścić je odkurzaczem, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą. Jeżeli klimatyzator wydzielał podczas pracy nieprzyjemne zapachy, konieczne jest zakupienie odpowiedniego roztworu dezynfekującego, którym należy spryskać wnętrze chłodnicy. Następnie należy wysuszyć filtry i ponownie je zamontować, zamknąć pokrywę, wytrzeć samo urządzenie i włączyć je.

Czyszczenie innych elementów wewnętrznych klimatyzacji  np. wymienników ciepła, wirnika czy rury spustowej, najlepiej jest zlecić specjalistom. Odstęp między profilaktycznymi serwisami powinien wynosić 1-2 razy w roku, przy czym szczególnie zaleca się wyczyszczenie klimatyzacji przed bezpośrednim okresem aktywnego użytkowania.

Jeżeli potrzebujecie specjalisty od przeglądu lub serwisu klimatyzacji, zapraszamy do kontaktu tel. +48 667 850 729

ZAMÓW FACHOWCA