Ile kosztuje ogrzewanie gazowe

technik do pieca gazowego

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe

technik do pieca gazowego

Podczas budowy domu jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, jest wybór sposobu ogrzewania. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ w naszym klimacie, to opłaty związane z ogrzewaniem są jedną z najdroższych pozycji w zestawieniu kosztów. Koszt ogrzewania może sięgać nawet 80% całkowitych rocznych wydatków związanych z utrzymaniem domu. W takiej sytuacji poszukiwanie najtańszych rozwiązań jest w pełni zrozumiałe. Zarówno w nowych budynkach jak i modernizowanych coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ogrzewania gazowego. Jest to wybór, który cechuje się dobrą relacją ceny do jakości. Ogrzewanie gazem jest praktycznie bezobsługowe oraz co w dzisiejszych czasach ważne nie zanieczyszczają środowiska. Decydując się, na ogrzewanie gazowe pamiętajmy, że wymusza to na nas określony rodzaj grzejników. Warto poznać koszty ogrzewania gazowego. Z artykułu dowiecie się, ile w przybliżeniu kosztuje ogrzewanie domu i jaki najlepszy będzie dla Was kocioł gazowy.

Wybór sposobu ogrzewania domu o powierzchni 150 mkw

Wybór sposobu ogrzewania to jedna z kluczowych decyzji. Od czego powinniśmy zacząć wybór? Warto na początku sprawdzić warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Te dwa dokumenty rzucą nam pewne światło na możliwości ogrzewania domu. Kolejne jest znalezienie lokalnych ustaw antysmogowych. Zazwyczaj ograniczenia nakładane są na kotły, w których spalane jest paliwo stałe.

Warto na to zwrócić uwagę, aby za kilka lat nie musieć wymieniać pieca. Na przykład w województwie mazowieckim w przeciągu najbliższych kilku lat będzie konieczność wymiany pieców na takie, które spełniają normy emisji.

Dla kogo ogrzewanie domu gazem będzie korzystne?

ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe

Sprawdź usługi gazowe Warszawa oferowane przez naszych Duerów.

Kto może ogrzewać gazem? Najprostsza odpowiedź, ten kto ma doprowadzoną instalację. W przypadku kamienic zgodę na przyłącze muszą wydać wszyscy lokatorzy. Jeżeli jednak jesteśmy właścicielem domu jednorodzinnego, to tutaj mamy nieco prostszą sytuację. Nawet w przypadku braku doprowadzonej instalacji możemy zamontować na terenie posesji zbiornik z gazem płynnym. Jest to co prawda rozwiązanie bardziej kłopotliwe niż podłączenie się do sieci gazowej, ale mimo wszystko daje wiele korzyści. Możemy korzystać z dobrodziejstw ogrzewania gazem bez dostępu do sieci gazowej, co prawda koszt ogrzewania gazem w tym wypadku będzie wyższy – to jednak wciąż bardzo korzystne rozwiązanie. Zbiornika nie musimy kupować na własność, wiele firmy, które dostarczają gaz ma w ofercie opcję wynajmu zbiornika.

Gaz płynny z butli jest rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie kiedy nie mamy dostępu do gazu ziemnego z rurociągu. Zdarza się również, że koszt podłączenie jest zbyt wysoki (np. ze względu na odległość od sieci gazowej) – w takich sytuacjach warto skorzystać z gazu płynnego z butli.

Rodzaje kotłów gazowych do ogrzewania domu gazem

Dlaczego wybór odpowiedniego typu kotła jest ważny? Ponieważ od jego rodzaju zależy spalanie gazu, co bezpośrednio przekłada się na nasze rachunki. Nowoczesne kotły umożliwiają odzyskiwanie ciepła, a to oczywiście obniża zapotrzebowanie na energię. Oczywiście nowoczesny kocioł pulsacyjny jest droższy niż kocioł tradycyjny, na jakie piece gazowe się zdecydujemy, to sprawa indywidualna i każdy samodzielnie powinien to sobie przeliczyć. Duże znacznie ma izolacja budynku i jego zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu.

Jakie są dostępne rodzaje kotłów gazowych?

Kocioł tradycyjny: Jest to zdecydowanie najczęściej spotykane rozwiązanie i jednocześnie najtańsze w zakupie. Kotły gazowe tradycyjne mogą mieć komorę spalania gazu zamkniętą lub otwartą. Kotły mające otwartą komorę spalania potrzebują więcej przestrzeni w pomieszczeniach. Kotły tradycyjne są najtańszym zakupem, ale z drugiej strony koszt eksploatacji (wytworzenia energii) jest w przypadku tego rozwiązania najwyższy. Uśredniony koszt wytworzenia 1 kWh wynosi około 0,43 zł.

Kocioł pulsacyjny: drugim rozwiązaniem jest kocioł pulsacyjny. Tego rodzaju kotły to nowoczesne rozwiązania, które są obecnie najbardziej zaawansowaną technologię kotłów. Warte odnotowania jest to, że w takich kotłach nie ma tradycyjnego sposobu spalania. Cały proces odbywa się na zasadzie pulsacji, co znacznie obniża koszty użytkowania pieca. Koszty wytworzenia 1 kWh są najniższe pośród wszystkich kotłów, jednak za nowoczesne rozwiązania musimy zapłacić znacznie więcej, niż za tradycyjny kocioł.

Kocioł kondensacyjny: tego rodzaju kotły to nowoczesne rozwiązania, które odzyskują ciepło znajdujące się w spalinach. Kotły kondensacyjne to połączenie nowoczesnego odzyskiwania energii oraz dobrej ceny. Dzięki takiemu odzyskiwaniu energii koszty wytworzenie 1 kWh są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnego kotła gazowego. Wytworzenie 1 kWh kosztuje ok 0,23 zł. Dużą zaletą kotłów kondensacyjnych jest zamknięta komora spalania, która nie wymaga dużo miejsca w kotłowni.

Jaki kocioł zamontować – jedno- czy dwufunkcyjny, wiszący czy stojący?

Ilość miejsca w kotłowni determinuje wybór kotła, na jaki się zdecydujemy, a to ma wpływ na komfort korzystania z ciepłej wody. Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Możemy zamontować wiszący kocioł dwufunkcyjny lub stojący z zasobnikiem (oddzielnym lub wbudowanym).

Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę w momencie jej poboru. Takie rozwiązanie sprawia, że jednocześnie jest on w stanie ogrzać ograniczoną ilość wody. Część takich kotłów, aby poprawić komfort użytkowania, ma wbudowany niewielki zasobnik na wodę.

Kocioł jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem. W przypadku takich kotłów zasobnik może być stojący lub wiszący. Umożliwia to wygodne zagospodarowanie kotłowni. Zazwyczaj do dyspozycji mamy 100 litrowe zbiorniki, które umożliwiają komfortowy pobór wody nawet dla dwóch łazienek równocześnie.

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem w jednej obudowie. Rozwiązanie jest skierowane dla osób, które cenią sobie komfort użytkowania ciepłej wody bez konieczności czekania. W skład takiego kotła wchodzi wężownica, zbiornik, obiegowa pompa wody i naczynie przepompowe.

Ile kosztuje ogrzewanie gazem w domu o powierzchni 150 m2?

Ze względu na klimat panujący w naszym kraju sezon grzewczy może trwać nawet pół roku. W takiej sytuacji nie dziwi fakt, że szukamy najtańszych rozwiązań. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest cena paliwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu. Do potrzeb tego artykułu przyjęliśmy dom o powierzchni 150 m2.

Gaz ziemny plasuje się w środku jeżeli chodzi o ceny kosztów ogrzewania typowego domu. Przeciętny piec gazowy wyprodukuje nam 1 kWh energii w cenie około 0,25 zł. Dla porównania w przypadku węgla będzie to około 0,15 zł. W przypadku gdy wykorzystujemy gaz płynny ze zbiornika przydomowego, to wówczas cena może osiągnąć 0,50 zł za 1 kWh.

Obliczenia kosztów ogrzewania gazowego przyjęte w tym artykule określone są normami zawartymi w rozporządzeniu dotyczącym Warunków Technicznych obowiązujących w latach 2014, 2017 i 2021. W rozporządzeniu podane są limity zużycia energii. Zapotrzebowanie obejmuje ogrzewanie, wentylacje jak i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Oczywiście normy te są wartościami przybliżonymi. Według informacji zbieranych od specjalistów wykonujących audyty energetyczne, prawdziwe zużycie energii jest nawet do 30% wyższe. Mimo tych różnic będziemy w stanie oszacować w przybliżeniu koszty.

Analizując koszty, możemy dowiedzieć się, jaka jest różnica w przypadku ogrzewania nowych i prawie nowych domów. Możemy sprawdzić o ile spadną koszty ogrzewania naszego domu jeżeli poprawi standard energetyczny domu. Analizując koszty dowiemy się, czy jest sens zmieniać paliwo ze względu na koszty. Analizując koszty, możemy dowiedzieć się, jaka jest różnica w przypadku ogrzewania nowych i prawie nowych domów. Możemy sprawdzić o ile spadną koszty ogrzewania naszego domu jeżeli poprawi standard energetyczny domu. Analizując koszty dowiemy się, czy jest sens zmieniać paliwo ze względu na koszty.

Teoretycznie budynek 150 m2 powinien potrzebować rocznie ok.:

• WT 2014 – 17700 kWh za 4400 zł;

• WT 2017 – 12900 kWh za 3200 zł;

• WT 2021 – 9450 kWh za 2350 zł.

Czy ogrzewanie gazowe jest opłacalne?

Jak wynika z wyliczenia, ogrzewanie gazowe jest dość ekonomicznym sposobem na ogrzanie naszego domu. Oprócz tego ogrzewanie gazem jest czyste, nie wymaga od nas wynoszenia popiołu jak w przypadku węgla, a jednocześnie bez problemu jest w stanie zapewnić nam komfort cieplny w całym domu. Kocioł gazowy utrzymując cały czas stałą temperaturę wody w instalacji grzewczej znacznie zwiększa komfort ogrzewania całego domu. Ogrzewanie gazem z całą pewnością jest znacznie bardziej komfortowym w użytkowaniu niż węgiel lub drzewem.

Ogrzewanie gazowe w zdecydowanej większości przypadków będzie dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam na znaczne oszczędności. Duży wpływ na wysokość rachunków oczywiście również ma ocieplenie naszego domu. Dobrze ocieplony dom i wydajny piec, to gwarancja, że będziemy mieli znacznie niższe rachunki za gaz.

Jeżeli mamy stary nieocieplony dom, to wydajny kocioł kondensacyjny lub pulsacyjny zwróci się nawet w 3 lata. W przypadku jednak dobrze zaizolowanych i ocieplonych nowoczesnych budynków inwestycja w drogie kotły nie jest już opłacalna. W przypadku domów pasywnych możemy czekać nawet 20 lat na zwrot inwestycji. W przypadku takiego domu w zupełności wystarczy piec z zamkniętą komorą spalania.

ZAMÓW FACHOWCA