Grzejnik zimny na dole – dlaczego grzejnik nie grzeje

grzejnik nie grzeje na dole zimny naprawa

Grzejnik zimny na dole – dlaczego grzejnik nie grzeje

grzejnik nie grzeje na dole zimny naprawa

Gdy przychodzi jesień i za oknem temperatura spada, robi się chłodno, zazwyczaj odkręcamy w mieszkaniu kaloryfer i możemy cieszyć się ciepłem. Niestety czasami mimo upływu czasu grzejnik nadal pozostaje zimny. W takiej sytuacji należy jak najszybciej znaleźć usterkę i ją wyeliminować. Niska temperatura w domu i kaloryfer zimny, to nic przyjemnego, szczególnie kiedy za oknem plucha.

Dlaczego grzejnik nie grzeje?

W wielu domach grzejnik jest jedynym źródłem ciepła i kiedy nadchodzi ochłodzenie i grzejnik, nie grzeje, zaczyna się robić nieprzyjemnie. W okresie letnim, gdy temperatury są wysokie, wiele osób nie zastanawia się nad stanem grzejników, odkładając to na później. Niestety często okazuje się, że to była zła decyzja i szybko trzeba szukać fachowca, który zdiagnozuje problem dlaczego grzejnik nie grzeje i go usunie. Poniżej znajdziecie najczęstsze przyczyny, dlaczego grzejnik nie grzeje.

Skorzystaj z pomocy hydraulika w Twojej dzielnicy: hydraulik Ursus, hydraulik Warszawa Wawer, hydraulik Wesoła.

ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe

Zimny grzejnik – sprawdź termostat

Często w życiu bywa tak, że najprostsze rozwiązania najtrudniej znaleźć. Jeżeli nie wiesz, dlaczego grzejnik nie grzeje, zanim zaczniesz szukać poważnych usterek, sprawdź termostat. Odkręć głowicę termostatu na pełną moc i poczekaj około godziny. Zazwyczaj jest to wystarczający czas, aby grzejnik się rozgrzał. Jeżeli nadal jest zimny, oznacza to, że gdzieś jest problem. Niekoniecznie musi być to poważna awaria, może to być coś prostego i możliwego do samodzielnej naprawy.

Termostat jest zamontowany na rurce doprowadzającej ciepłą wodą do kaloryfera. Zadaniem termostatu jest regulacja temperatury, jaka jest w ogrzewanym pomieszczeniu. Możliwe jest to dzięki kontroli ilości przepływającej ciepłej wody. Termostat zamyka i otwiera przepływ, a ciepła woda ogrzewa kaloryfer. Jeżeli zauważymy, że kaloryfer jest zimy, mimo tego, że termostat jest odkręcony to znak, że powinniśmy sprawdzić, czy termostat jest sprawny. Jeżeli okaże się, że to właśnie on uległ awarii, nie będziemy musieli szukać dalej poważnej usterki.

Bardzo często przyczyną problemów z termostatem są długie okresy kiedy nie jest on używany. W okresie wiosenno-letnim mało kto uruchamia kaloryfery. To może prowadzić do zablokowania się głowicy z termostacie. W takiej sytuacji musimy odblokować iglicę, nie jest to zadanie trudno. Musimy zdjąć głowicę, zaraz po tym zobaczymy iglicę. Wystarczy ją złapać kombinerkami i delikatnie pociągnąć. Zazwyczaj to pomaga i grzejnik niebawem powinien zacząć grzać.

Drugą często przyczyną jest źle ustawiona nastawa wstępna odpowiedzialna za przepływ wody. Naprawa tego rodzaju usterki wymaga już pewnego doświadczenia i warto zastanowić się nad wezwaniem fachowca. Jest to szczególnie istotne, ponieważ zmiana przy jednym kaloryferze może wpłynąć na działanie całej instalacji.

Jeżeli termostat jest sprawny, może to brak wody w grzejniku lub całej instalacji? Żeby to skontrolować zaworek odpływowy. Znajdziemy go w dolnej części kaloryfera.

Grzejnik zimny na dole

Wiele osób spotkało się z takim problemem, że grzejnik grzeje do połowy lub słyszymy wyraźne bulgotanie czy też przelewanie się wody. Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że mamy zapowietrzony grzejnik.

Jak dochodzi do zapowietrzenia? Może to być nieszczelność, może błąd montażowy. Wówczas do instalacji dostaje się nadmierna ilość powietrza. To prowadzi do zbyt niskiego ciśnienia wody i mamy zapowietrzony grzejnik. Bardzo często wówczas jest grzejnik zimny na dole.

Warto jednak pamiętać, że niskie ciśnienie nie musi być związane z zapowietrzeniem instalacji, mogą być również inne przyczyn dlaczego jest zimny grzejnik na dole. Może dojść do uszkodzenia fizycznego instalacji grzewczej i wycieku wody.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Problem grzania dolnej części grzejnika może wynikać również z innych problemów niż zbyt niskie ciśnienie wody. Do zapowietrzenia może dochodzić kiedy instalacja jest nieszczelna, lub gdy jest nieprawidłowo wykonana, lub zaprojektowana, co ogranicza odpowiedni przepływ wody. Niskie ciśnienie wody z czasem doprowadzi do powstawania osadów i może wpłynąć na ograniczenie przepływu wody.

Odpowietrzenie grzejnika nie jest zadaniem trudnym. Zdecydowana większość mężczyzn powinna sobie poradzić z tym zadaniem. Sam proces w przypadku większości grzejników jest dość podobny. Bez względu na rodzaj grzejników, pierwszym krokiem jest zakręcenie termostatu i odczekania do wychłodzenia. W przypadku grzejników bez termostatów należy odciąć dopływ wody. Odpowietrzanie kaloryferów zaczynamy od tego, który znajduje się najbliżej kotła.

Jak odpowietrzyć grzejniki aluminiowe

Pierwszym krokiem w przypadku grzejników aluminiowych i panelowych jest podstawienie pojemnika pod zawór. Zanim odkręcimy zawór, sprawdźmy kierunek otworu, aby woda nie poleciała w miejsce, gdzie jej nie chcemy. Kolejnym krokiem jest delikatne odkręcenie zaworu. Na początku będzie wydobywało się powietrze, a następnie woda.

Jak odpowietrzyć grzejniki żeliwne?

Kolejnym pytaniem jest jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny. Tutaj również musimy naszykować pojemnik na wodę. Różnica jest taka, że grzejniki żeliwne nie mają zaworu odpowietrzającego i tutaj odkręcić musimy śrubę. Delikatnie luzujemy i czekamy na syk uciekającego powietrza. Kiedy zacznie lecieć woda, należy śrubę zakręcić.

Jeżeli będziecie mieli problem z samodzielnym odpowietrzeniem grzejników, nasi fachowcy zawsze są do dyspozycji.

ZAMÓW FACHOWCA