Głośna praca klimatyzacji

Klimatyzacja sprężarka

Głośna praca klimatyzacji

Klimatyzacja sprężarka głośna praca klimy

Na głośną pracę klimatyzacji wpływa wiele czynników. Najczęściej głośna praca klimatyzacji to efekt zużycia jakiegoś elementu albo nawet awarii. Lepiej nie bagatelizować hałasu, szybka reakcja może zmniejszyć koszty naprawy. W poniższym artykule wyjaśnimy, co może być źródłem głośnej pracy klimatyzatora.

Głośność klimatyzatorów zależna od modelu

Zainwestowałeś w klimatyzator i jesteś niezadowolony z jego głośnej pracy? Na rynku dostępnych jest wiele modeli klimatyzatorów. Każdy z nich emituje określony poziomy hałasu. Najtańsze, przenośne klimatyzatory pracują dosyć głośno. Dlatego podczas zakupu klimatyzatora warto sprawdzić poziom emitowanego hałasu. Wśród tych najbardziej powszechnych klimatyzacji zakres dźwięku waha się w granicach 35-60 dB.

Na wybór odpowiedniego urządzenia wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest jego przeznaczenie. Decydując się np. na klimatyzator w sypialni, czy na stanowisku pracy wymagającej skupienia, nie sprawdzi się ten, który głośno pracuje. Do takich miejsc polecane są klimatyzatory, które emitują dźwięk na poziomie około 20 dB.

Aby nie zaskoczyła nas głośna praca klimatyzatorów, zaleca się wybór klimatyzatora typu split. Umożliwia on montaż sprężarki w obudowie, na zewnątrz budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po włączeniu klimatyzacji dźwięk może być mniej słyszalny, nawet o 20 dB. Poza klimatyzatorem typu split, na rynku dostępne są tzw. klimatyzatory kompaktowe, w przypadku których wentylator i sprężarkę montuje się wewnątrz pomieszczenia. Klimatyzator kompaktowy jest co prawda tańszy, ale cechuje go dużo głośniejsza praca.

Głośna praca klimatyzacji a awaria urządzenia

Niekiedy tuż po włączeniu klimatyzacji wydobywa się z niej dźwięk. Różni się od normalnego, słyszanego dotąd. Bywa, że dźwięk nie tyle jest głośny, nie przeszkadza – jednak dla osoby korzystającej z klimatyzacji jest on wyraźnym sygnałem, że urządzenie może wymagać serwisowania. Przyczyny brzęczenia, piszczenia czy innych niepojących dźwięków wydobywających się z klimatyzacji mogą być bardzo różne. Gdy zaobserwujemy, że nagle klimatyzacja zaczęła głośno pracować, warto czym prędzej skorzystać z serwisu klimatyzacji, jaki oferuje serwis Duer.pl.

Zapomniałeś zlecić serwisowi oczyszczenia klimatyzacji?

Czynnikiem powodującym, że klimatyzacja głośno pracuje, jest brak regularnych przeglądów urządzenia oraz jej zbyt rzadkie czyszczenie. Zalęgający w filtrze oraz w skrzydłach wentylatora kurz i zanieczyszczenia, są powszechnym powodem wydobywającego się z urządzenia hałasu. Ponadto brak regularnego czyszczenia i odgrzybiania powodować może nieświeży zapach z klimatyzacji, a co gorsze –  wydobywanie się chorobotwórczych zarazków. Aby uniknąć tego typu sytuacji, pamiętaj o regularnych przeglądach oraz o konserwacji urządzenia. Te usługi znajdują się w naszej ofercie.

Głośna praca sprężarki klimatyzacji

Na skutek uszkodzenia elektrycznego lub przy zatarciu, które ma miejsce w przypadku zbyt małej ilości oleju, może dojść do uszkodzenia sprężarki. W początkowym etapie względnie niewielkiego uszkodzenia, sprężarka głośno pracuje (głośniej niż zwykle). Natężenie dźwięków, które wydobywają się ze zużytego urządzenia, może być większe. Obserwowane jest wówczas niejako buczenie sprężarki klimatyzacji. Pomimo tego, że co prawda hałas może być uciążliwy, sprężarka wciąż działa. Wielu użytkowników z tego powodu popełnia błąd odraczając serwisowanie sprzętu, co może doprowadzić do całkowitego zniszczenia części urządzenia. W takim przypadku konieczne jest, aby sprężarka została wymieniona na nową.

Wadliwy silnik wentylatora przyczyną hałasu

Kiedy po włączeniu klimatyzacji obserwujesz regularny stukot, czym prędzej skontaktuj się z serwisem klimatyzacji na Duer.pl. Przyczyną tego, że klimatyzacja głośno pracuje mogą być uderzania śmigła o obudowę klimatyzatora. Czynnikiem wywołującym inne niepokojące hałasy może być również zużycie łożysk silnika.

Co jeszcze jest przyczyną tego, że klimatyzacja głośno pracuje?

Buczenie klimy głośna pracaLuźne elementy mogą powodować po włączeniu klimy stukot lub brzęczenie. Z kolei problem z elektrycznością może generować dodatkowy szum lub utrudniać uruchomienie urządzenia. W ostatnim przypadku po włączeniu klimatyzacji słychać jedynie kliknięcie, bez rozpoczętej pracy urządzenia.

Piszczenie wydobywające się z klimatyzatora może sugerować zużycie paska wentylatora. Pasek ten jest elementem, który łączy wentylator z częścią silnika. Zużywanie paska może być bardzo nierównomierne, co w efekcie może powodować słyszalne piski. Pomimo takich odgłosów urządzenie jest w stanie przez jakiś czas jeszcze pracować. Trzeba mieć jednak na uwadze, że może dojść do zerwania paska, co w konsekwencji skutkuje negatywnym wpływem na funkcjonowanie silnika oraz innych elementów urządzenia.

Nowsze klimatyzatory nie posiadają systemu pasów, stąd pisk pochodzi z innego elementu. Mogą być nim łożyska silnika wentylatora skraplacza. Niestety pisk jednostki zewnętrznej może sugerować, że nie obędzie się bez wymiany silnika.

Nie zwlekaj

Warto pamiętać, że wszelkie niepokojące odgłosy, które generowane są po włączeniu klimatyzacji, a nawet względnie głośna praca urządzenia zauważona niedawno przez użytkownika, mogą sugerować niewielką usterkę urządzenia. Często pomimo tych dźwięków, klimatyzacja dalej pracuje. Warto jednak skontaktować się czym prędzej z fachowcem, który zajmuje się serwisowaniem klimatyzacji. Nie zaleca się odraczania w czasie ewentualnych napraw klimatyzacji Warszawa. Zwykle szybka reakcja użytkownika powoduje, że usterka usuwana jest szybko i nie wymaga wielkiego nakładu kosztów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy dojdzie do zupełnej eksploatacji części urządzenia. Wtedy nie obędzie się bez wymiany elementów na nowe.

ZAMÓW FACHOWCA