Hydraulik

Czy twarda woda to problemy z pralką lub zmywarką?

Twarda woda w domu

Twarda woda występuje w większości polskich domów i może powodować problemy z naszą zmywarką i pralką. Często jest powodem zacieków na naczyniach i urządzeniach sanitarnych. Odpowiada też za uszkodzenia sprzętów AGD lub instalacji grzewczych. Co zrobić gdy twarda woda powoduje problemy z naszą zmywarką i pralką? Rozwiązanie jest łatwiejsze niż nam się wydaje i może pomóc nam oszczędzić pieniądze. Te, które wydalibyśmy na naprawę sprzętów czy środki chemiczne do czyszczenia.

 

Jak powstaje twarda woda?

Na twardość wody z jednej strony wpływają zawarte w niej sole, zwłaszcza wapnia i magnezu. Bardzo łatwo ulegają one krystalizacji, zwłaszcza po podgrzaniu i są one powodem osadów na garnkach czy w czajnikach. Z drugiej strony, negatywny wpływ na wodę mają chlorki, azotyny i siarczany. Skutki ich dużego stężenia są widoczne na umywalkach, kranach czy też kabinach prysznicowych, w postaci ciężkich i trudnych do usunięcia osadów. Dodatkowo, związki te wpływają negatywnie na smak dań, przyrządzonych na wodzie oraz działają drażniąco i niszcząco na skórę i włosy, a także cały organizm.

Trzy najczęstsze skutki twardej wody w naszym domu

  1. Zmniejszona wydajność instalacji grzewczych – po podgrzaniu wody zawierającej duże ilości jonów wapnia i magnezu, dochodzi do krystalizacji. Następnie do powstaniu osadów, które zatykają rury. Ciepło płynące w naszej instalacji ma dodatkową barierę do pokonania. Przez to koszty ogrzania naszego domu mogą wzrosnąć nawet o 25% niż w przypadku miękkiej wody. Dodatkowo, zatkane i zakamienione rury są o wiele bardziej narażone na pęknięcia i awarie.
  2. Częstsze i nieefektywne sprzątanie – te same jony powodujące uszkodzenie instalacji grzewczych są odpowiedzialne za jasne plamy. Są one widoczne na kabinach prysznicowych, armaturze, urządzeniach sanitarnych i naczyniach, powstałych po wyschnięciu wody. Są one bardzo ciężkie do usunięcia i wymagają dużego nakładu pracy oraz środków chemicznych. Dodatkowo, osad może zacząć powstawać np. wewnątrz kranu lub baterii prysznicowej. Jeśli spowoduje to zatkanie przepływu wody,  konieczne może okazać się wezwanie fachowej pomocy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, do jakich usterek rutynowo wzywani są nasi hydraulicy, to zachęcamy do przeczytania artykułu z listą najczęściej naprawianych usterek.
  3. Utrata kolorów i niszczenie ubrań – działanie większości detergentów w twardej wodzie skupia się na jej zmiękczeniu, zamiast na czyszczeniu tkanin. Proszki do prania nie są w stanie całkowicie rozpuścić się w twardej wodzie i osadzają się na ubraniach. Efektem tego są niedokładnie wyprane ubrania, które szybko płowieją i stają się nieprzyjemne w dotyku. Dodatkowo twarda woda znacznie osłabia włókna ubrań i powoduje szybsze ich zużycie i przedarcia. Rozwiązanie problemu z twardą wodą pozwoli na dłuższe używanie naszych ubrań. A także zmniejszenie zużycia środków do prania nawet o połowę.

 

Pozostałe popularne konsekwencje

  1. Krótsza żywotność sprzętów AGD – twarda woda powoduje problemy z naszą zmywarką i pralką poprzez osadzanie się jonów wapnia i magnezu, zwłaszcza na grzałkach, w formie trudnych do usunięcia osadów. Skutkiem tego jest zapychanie się rur i przewodów, co powoduje najpierw nieprawidłową pracę urządzeń, a później jest powodem zepsucia się sprzętów. Na negatywne działanie twardej wody narażone są przede wszystkim pralka i zmywarka. Listę zamykają czajniki, ekspresy do kawy oraz lodówki. Jeżeli jest już za późno i potrzebujesz pomocy sprawdzonego fachowca, złóż zlecenie na naszej stronie. Na pewno uzyskasz szybką i sprawdzoną pomoc.
  2. Wysuszenie skóry i niszczenie włosów – zawarte w twardej wodzie jony powodują zatykanie porów skórnych, co prowadzi do wysuszenia i swędzenia. Wpływa to negatywnie na nasz organizm i zmusza nas do używania balsamów. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy chodzi o mycie włosów. Jeżeli używamy do tego twardej wody, nasze włosy tracą połysk, puszą się i są przesuszone. Prowadzi to do ich wypadania. Miękka woda o wiele lepiej rozpuszcza płyny, żele do mycia i szampony. Przez to efektywniej one działają i możemy używać ich mniej, a także nie pozostają we włosach.

Jak poradzić sobie z twardą wodą w domu?

Istnieje wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Niestety są to rozwiązania doraźne, które nie mają zastosowania w przypadku użycia dużych ilości wody. Najskuteczniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest zamontowanie zmiękczacza wody. Dzięki takiemu urządzeniu możemy mieć pewność, że całkowicie pozbędziemy się problemów we wszystkich miejscach naszego domu na raz, po jego instalacji. Jeżeli nie mamy miejsca na centralny zmiękczacz, możemy zamontować popularny filtr odwróconej osmozy, który zapewnia punktową filtrację wody. Najczęściej montowany jest pod zlewem w kuchni i pozwala na wyeliminowanie części problemów związanych z twardą wodą w domu. Nie zapewni to bezpieczeństwa wszystkim urządzeniom AGD, ale części z nich na pewno tak (np. ekspres lub czajnik).

Zalety pozbycia się twardej wody z domu

Pozbywając się twardej wody z naszego domu, przede wszystkim zwiększamy żywotność sprzętów AGD. Dzięki temu, będziemy mogli dłużej ich używać i unikniemy kosztów napraw. W miękkiej wodzie środki czyszczące, myjące i piorące o wiele lepiej się rozpuszczają, przez co są efektywniejsze i możemy używać ich mniej. Dodatkowo, o wiele łatwiej będzie nam czyścić urządzenia sanitarne. Na naszych naczyniach nie zobaczymy już zacieków i osadów. Na pozbyciu się twardej wody z domu zyskuje także nasze zdrowie – skóra pozostaje niewysuszona, a nasze włosy są w lepszej kondycji i nie niszczymy ich. Poprawia się także smak wody, a co za tym idzie również wszystkich potraw, do których przygotowania ją wykorzystujemy.

Łatwe pozbycie się problemu

Lista problemów, które może przysporzyć nam twarda woda, jest bardzo długa. Na szczęście istnieją proste rozwiązania, które łatwo i szybko pozwalają pozbyć się wszystkich kłopotów i uciążliwości. Wystarczy zamontować w swoim domu centralny zmiękczacz wody, lub jeżeli jest to niemożliwe – filtr odwróconej osmozy. Dzięki takim zastosowaniu takich rozwiązań ułatwimy sobie sprzątanie, zadbamy o nasze zdrowie oraz zapewnimy dłuższe życie instalacjom i urządzeniom AGD w naszym domu. Jeżeli na profilaktykę jest już za późno i potrzebujesz fachowca do naprawy skutków twardej wody, to nasi sprawdzeni hydraulicy i specjaliści od sprzętów AGD z chęcią podejmą się takiego wyzwania. Wystarczy, że złożysz zlecenie na naszej stronie!

ZAMÓW FACHOWCA