Czy ozonowanie jest szkodliwe?

ozonowanie mieszkania, biura

Czy ozonowanie jest szkodliwe?

ozonowanie mieszkania, biura

Coraz częściej spotykamy się z hasłem „ozonowanie”. Wiele osób zastanawia się, czym jest ten proces i gdzie znajduje on zastosowanie. Ozonowanie wykonać można zarówno w pomieszczeniach takich jak mieszkanie czy biuro oraz w pojazdach prywatnych, czy też komunikacji miejskiej. Ozonowanie jest uznaną metodą dezynfekcji bez zastosowania chemikaliów.

 

Ozon jest składnikiem tlenu. Jest on dla ludzi szkodliwy w sytuacji, kiedy jego stężenie jest wysokie lub wdychamy go przez długi czas. Jeżeli zastanawiacie się wobec tego czy ozonowanie jest bezpieczne, to mogę was uspokoić. Tak jak w przypadku innych środków do dezynfekcji powietrza, tak samo w przypadku ozonu, jeżeli będziemy stosowali się do zaleceń i stężenie ozonu będzie na właściwym poziomie, to proces ozonowania będzie całkowicie bezpieczny. Urządzenia do ozonowania wytwarzają ozon o stężeniu wystarczającym do dezynfekcji, ale całkowicie dla ludzi niegroźnym. Podczas dezynfekcji musimy zadbać, aby w pomieszczeniu nie było zwierząt, a rośliny, jeżeli nie jesteśmy w stanie ich wynieść, najlepiej zakryć jest workiem foliowym lub zabezpieczyć folią stretch.

Zobacz: Ozonowanie mieszkań Warszawa oraz cała Polska.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie pozwala nam zdezynfekować samochód lub pomieszczenie bez używania środków chemicznych. W procesie tym kluczową rolę, jak łatwo się domyślić, odgrywa ozon, którego odpowiednie stężenie w powietrzu pomoże skutecznie pozbyć się między innymi przykrych zapachów, grzybów i odkazić biuro lub mieszkanie. W procesie ozonowania wykorzystywana jest zachodząca reakcja chemiczna pomiędzy ozonem a szkodliwymi dla ludzi związkami organicznymi jak bakterie, wirusy czy też roztocza. Coraz częściej ozon znajduje zastosowanie w czyszczeniu wody na basenie, zastępując tradycyjny chlor. Efektem przeprowadzonego ozonowania w pomieszczeniu jest pozbycie się wszystkich szkodliwych związków i utrzymujący się w powietrzu świeży zapach. Łatwo go poznamy, ponieważ taki sam zapach występuje w środowisku po burzy, kiedy to naturalnie wzrasta poziom ozonu w powietrzu. Proces ozonowania pomieszczeń przeprowadzany jest za pomocą specjalnych urządzeń, są to generatory ozonu. Odpowiedzialne są one za emisję ozonu i unieszkodliwienie wszelkich drobnoustrojów w pomieszczeniu.

Co daje ozonowanie ?

Ozonowanie jest metodą, która umożliwia skuteczne pozbycie się z pomieszczenia lub samochodu szkodliwych bakterii, wirusów czy też powodujących reakcje uczuleniowe i problemy z oddychaniem alergenów. Ozonowanie również okaże się skuteczną metodą, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów różnego pochodzenia zarówno naturalnych jak i sztucznych. Zastanawiacie się, co daje ozonowanie? Dzięki ozonowaniu uzyskamy efekt odświeżenia pomieszczenia dzięki utrzymującemu się świeżemu zapachowi przez długi czas.

Regularnie przeprowadzając dezynfekcję pomieszczeń ozonem, unikniemy wielu problemów zdrowotnych, a powietrze w pomieszczeniu będzie znacznie zdrowsze, czystsze i świeże. Dzięki przeprowadzeniu ozonowania środowisko w pomieszczeniu się zmieni, będzie to miejsce znacznie bezpieczniejsze dla dzieci jak i osób starszych, które mają mniejszą odporność. Czyste powietrze ułatwia oddychanie w przypadku wielu przewlekłych chorób. Stosując odpowiednie stężenia ozonu, jesteśmy bezpieczni, ale w powietrzu będzie wyczuwalny charakterystyczny zapach. Teraz już wiemy, co daje ozonowanie i jaki ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Kiedy warto wykonać ozonowanie?

Ozonowanie powietrza w mieszkaniu warto wykonywać regularnie. Jest jednak kilka przypadków, kiedy ozonowanie mieszkania jest wskazane i pomoże w pozbyciu się takich problemów jak:

  • grzyb jak i nawracająca pleśń
  • zapach po paleniu tytoniu
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów zarówno pochodzenia naturalnego jak i sztucznych
  • warto również zastosować ozonowanie przed wprowadzeniem się osób cierpiących na różnego rodzaju alergie
  • w przypadku osób przewlekle chorych też warto od czasu do czasu wykonać ozonowanie i zdezynfekować sypialnię takiej osoby

Co prawda nie ma specjalnych wytycznych co do ograniczania czasowego stosowania ozonowania, to jednak warto przestrzegać pewnych zasad. Ozonowanie mieszkania wymaga właściwego przygotowania oraz musi minąć odpowiedni czas, abyśmy mogli wrócić do naszego mieszkania. Profilaktyczne ozonowanie wykonywać powinno się nie częściej niż raz na trzy miesiące.

W przypadku konieczności wykonania ozonowania na dużych przestrzeniach, może okazać się, że generatory ozonu będą musiały pracować dłużej. W sytuacji dużego zagrzybienia lub trudnego do usunięcia zapachu konieczne może być opuszczenie naszego mieszkania. Jest to niezbędne, ponieważ w ozonowanym pomieszczeniu nie mogą znajdować się ani ludzie, ani zwierzęta. Rośliny również najlepiej jest usunąć, a przynajmniej zakryć folią. Wskazane jest również usunięcie drogich sprzętów ze względu na ryzyko utlenienia.

ozonowanie bezpieczneCzy ozonowanie jest bezpieczne dla człowieka?

Tak, jest bezpieczne dla człowieka, należy jednak zachować standardy bezpieczeństwa. Jeżeli stężenie ozonu jest zbyt wysokie, wówczas może dojść do zagrożenia zdrowia człowieka. Warto zauważyć, że z perspektywy ochrony środowiska wykorzystanie ozonu w procesie dezynfekcji jest znacznie lepsze niże używanie środków chemicznych. Żeby proces ozonowania był bezpieczny, musimy zadbać o odpowiednie stężenie ozonu w powietrzu. Najlepiej te prace pozostawić wykwalifikowanym specjalistom. Ozon nie jest gazem bezwonnym i pomimo stężenia ozonu, które nie zagraża naszemu zdrowiu, możemy już go wyczuć.

Skorzystaj z profesjonalisty

Działanie ozonu może być niekorzystne dla ludzi i zwierząt oraz roślin. Dlatego musimy zadbać o oczyszczenie pomieszczenia. Jeżeli zdecydujecie się na ozonowanie waszego mieszkania, to zapraszamy do skorzystania z usług naszych fachowców. Macie wówczas gwarancję, że wykonane ozonowanie będzie w sposób prawidłowy przez profesjonalistę. Macie również pewność, że działanie ozonu będzie utrzymywało się przez długie dni, a cała procedura zostanie przeprowadzona w sposób bezpieczny dla mieszkańców waszego domu.

 

Przeczytaj też:
Czy ozonowanie usuwa koronawirusa

ZAMÓW FACHOWCA