Dlaczego brakuje fachowców?

Źródeł problemu można szukać w polskim systemie edukacji. Presja na posiadanie tytułu magistra czy doktora, często dziedzin humanistycznych, w ostatnich latach zniechęcała młodzież do edukacji w szkołach zawodowych czy technikach. Pomimo zmieniających się trendów i rosnącej liczby uczniów szkół technicznych nadal brakuje młodych ludzi z doświadczeniem w prawdziwych warunkach pracy. Szkoły często ograniczają liczbę zajęć praktycznych, które pozytywnie wpływałyby na pozyskiwanie wykształcenia zawodowego z prawdziwego zdarzenia.

Niestety, Polska nie może pochwalić się tak sprawnym systemem edukacji zawodowej jak Niemcy. Dzięki promocji nowoczesnej edukacji zawodowej, latom zmian programowych oraz aktywizacji zawodowej młodzieży widoczne tam są pierwsze efekty: spadek bezrobocia wśród młodych ludzi oraz stała podaż fachowców, którzy nadążają nad realizacją zadań specjalistycznych, na które jest popyt.

Rosnące ceny usług specjalistów

Malejąca liczba specjalistów wpływa bezpośrednio na wzrost cen i wydłużanie się terminów. Ponadto wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej dodatkowo napędzają wzrost cen. Bez dużej liczby zleceń i klientów ciężko jest pokryć koszty prowadzenia działalności przy zachowaniu konkurencyjnych cen i zapewnieniu uczciwego miesięcznego dochodu. Dlatego też, początkujący przedsiębiorcy mają pod górkę – nie otrzymują oni wielu zleceń oraz nie posiadają rozbudowanej siatki klientów. W związku z powyższym, decydują się oni na podjęcie bardziej bezpiecznej pracy, co dodatkowo nakręca spiralę problemu obniżając podaż „świeżej krwi” na rynku usług fachowych.

Pomimo wzrastających cen, odradzany jest wybór usługodawcy oferującego najbardziej korzystną dla portfela opcję, jeśli jest ona zdecydowanie poniżej cen rynkowych. Jakość wykonania zlecenia przez taką osobę może pozostawiać wiele do życzenia.

Gdzie szukać fachowców?

Zatrudnienie fachowców staje się w Polsce z roku na rok coraz trudniejsze, wymaga czasu oraz często niemałych nakładów finansowych. Dlatego też, kluczowy jest wybór sprawdzonych specjalistów dzięki dedykowanym serwisom takim jak Duer.pl.

Dzięki temu rozwiązaniu, można porównać oferty cenowe różnych wykonawców, zobaczyć ich profile zawierające oceny wcześniejszych klientów, a także informacje dotyczące dotychczasowych zleceń. Po wykonaniu zlecenia warto zamieścić swoją opinię, aby pomóc kolejnym odwiedzającym portal. Można także dolączyć do dedykowanych grup na Facebook’u.

Dlatego też, jeżeli poszukujesz rzetelnego hydraulikaelektryka czy malarza wnętrz, to nie zwlekaj! I pamiętaj o naszych wskazówkach 😉