
30 lis Cieknący kran – jak naprawić cieknący kran

Nikt z nas nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto. Wiele osób robi to jednak całkiem nieświadomie. Jednym ze sposobów marnowania naszych pieniędzy jest kapiący kran. Naukowcy obliczyli, że spadająca co sekundę woda to równowartość 17 litrów na dobę. Jeżeli przemnożymy to przez 365 dni, to uzyskamy bardzo pokaźną kwotę na rachunku za wodę, jaką wygeneruje nam cieknący kran. To nie jedyny problem cieknącego kranu. Spadające regularnie krople wody z całą pewnością potrafią zdenerwować każdego dźwiękiem kapania, do tego prowadzą do powstania brzydkich przebarwień i osadów. Jeżeli chcesz uniknąć tych problemów, to lepiej zawczasu postaraj się zlikwidować problem cieknącego kranu.
Spis treści
Cieknący kran – przyczyny
Przyczyny nieszczelnego kranu w nowoczesnych bateriach mogą być dwie. W baterii jednouchwytowej będzie to uszkodzony wewnętrzny wkład lub uszkodzona jedna z uszczelek. W bateriach starszego typu może wyglądać, to inaczej, ale zazwyczaj bez problemu można to naprawić. Baterie starego typu nie mają w sobie wkładów, w ich wypadku za kapanie wody odpowiada osad wapienny lub pęknięta uszczelka.
Osady wapienne tworzą się zarówno wewnątrz baterii jak i na zewnątrz. Przyczyną ich powstawanie jest twarda woda. Za to zjawisko odpowiadają minerały rozpuszczone w wodzie. Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia w rejonach gdzie woda pobierana jest z dużych głębokości. Minerały, które się nie rozpuściły osadzają się na różnych elementach kranu i z czasem prowadzą do awarii. Problem kamienia dotyka również rur, zlewu i innych elementów mających styczność z wodą. Osady niszczą gumowe uszczelki z czasem doprowadzając do przecieków. Osadu zewnętrzny jest łatwy do usunięcia za pomocą octu.
Cieknący kran – przyczyny wycieku w baterii jednouchwytowej
Diagnozę cieknącego kranu możesz przeprowadzić samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowca. Z całą pewnością jemu znalezienie usterki zajmie znacznie mniej czasu. Jeżeli jednak naprawy chcesz dokonać samodzielnie, to poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi co sprawdzić i na co zwrócić uwagę.

Kliknij i zamów
Uszczelka na głowicy
Zazwyczaj za kapanie wody odpowiadają uszkodzone elementy ruchome, które są łatwe do wymiany. Ich uszkodzenie jest w pełni naturalnym procesem, ponieważ zużywają się one podczas codziennego użytkowania. Taki proces po pewnym czasie doprowadzi do utraty szczelności. Miejsc wylewu może być kilka: przy wylewce, obok sworzni pokrętła czy pomiędzy głowicą oraz dławicą. Jak zdiagnozować i naprawić cieknący kran? Czytaj dalej.
Uszczelka na wylewce
Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie miejsca wycieku. Jeżeli do wycieku dochodzi w momencie kiedy kran jest odkręcony, to prawdopodobnie jest uszkodzona uszczelka i należy ją wymienić. Jeżeli jednak przeciek powstaje przy zakręconych kurkach, to przyczyna usterki jest głębiej i najprawdopodobniej należy wymienić uszczelkę na głowicy.
Ostatnią możliwością jest nieregularny lub nierównomierny, szarpany strumień wody. W tej sytuacji przyczyną może być zakamienienie perlatora lub jego zapowietrzenie.
Kiedy już zdiagnozujemy problem, to kolejnym krokiem jest jego usuniecie. Przed przystąpieniem do naprawy, pierwszym krokiem jest odcięcie dopływu wody. Zawór znajdziesz w piwnicy lub przy wodomierzu. Jeżeli nie wiesz gdzie masz zawór, to jak najszybciej się dowiedz, w przypadku wody zalewającej mieszkanie, każda sekunda stracona na szukanie zaworu jest bardzo cenna.
Jak wymienić uszczelkę w kranie?
Cieknący kran – sposób na uszczelnienie ruchomej wylewki
Przyczyną cieknącego kranu może być wyciek z ruchomej wylewki. W takim wypadku bardzo szybko zobaczymy przecieki wody. Na szczęście jest to też usterka łatwa do naprawy. Wystarczy, że odkręcimy śrubę mocującą baterię i wymienimy uszczelkę. Może też być konieczna wymiana pierścienia. Po tych czynnościach zakręcamy wylewkę z powrotem. Po zakręceniu musimy wyregulować stopień dokręcenie wylewki, aby mogła ona się swobodnie poruszać.

Kapiący kran – uszczelka na głowicy
Zdarza się, że miejscem przecieku jest uszczelka na głowicy. To również usterka, którą możemy samodzielnie naprawić. Pierwszym krokiem jest zdjęcie zaślepki z pokrętła i odkręcenie śruby mocującej. Do tego musimy wykorzystać klucz nastawny. Ściągamy pokrętło. Następnym krokiem jest dokręcenie dławicy, czasami jest to wystarczające do pozbycia się wycieku. Jeżeli jednak nie rozwiąże, to problemu, to kolejnym krokiem jest wymiana uszczelki. Uszczelka musi być tego samego rozmiaru, jeżeli masz wątpliwość, to najlepiej pojechać do sklepu ze starą uszczelką.
Naprawa kranu z głowicą ceramiczną w baterii jednouchwytowej
Nowsze rodzaje baterii jednouchwytowych zamiast uszczelek mają wbudowane trwałe głowice ceramiczne. W przypadku takiego kranu bardzo często nie ma możliwości naprawy i awaria jest związana z koniecznością wymiany całego kranu. Czasem jest możliwość naprawy. Sposobem na to jest wymiana głowicy na nową.
Jak w przypadku innych prac związanych z wodą, pierwszym krokiem powinno być odcięcie dopływu wody na zaworze zasilającym. Kolejnym krokiem jest podważenie uszczelki, pozwoli nam to dostać się do śruby, którą musimy odkręcić imbusem. Następnym krokiem jest zdemontowanie kranu i pierścienia. Warto sprawdzić, czy nakrętka dobrze dociska głowicę, zdarza się, że jest zbyt słabo dokręcona i to jest przyczyną przecieku. Jeżeli tutaj wszystko jest ok trzeba ją odkręcić, w ten sposób uzyskamy dostęp do głowicy. Pozostają ją nam wyjąć i włożyć nową.
Kupując nową głowicę warto jest mieć przy sobie starą, ponieważ głowice mogą być w różnych wielkościach, oraz różnią się między sobą sposobem montażu. Kiedy już wymienimy głowice pozostaje nam wszystko dokładnie dokręcić.
Jak widać cieknący kran może, ale nie musi być dużym problemem. W wielu wypadkach naprawy można dokonać samodzielnie. Będzie to znacznie lepsze rozwiązania, niż zakup nowej baterii.
Szukasz więcej ciekawych i przydatnych porad? Sprawdź jak naprawić cieknącą spłuczkę.
Potrzebujesz fachowej pomocy?
Nasi hydraulicy pracują na terenie Wrocławia i Warszawy. Jeśli potrzebujesz szybkiej naprawy możesz wezwać hydraulika z Twojej okolicy. Wejdź na podstronę dedykowaną Twojej okolicy np. hydraulik Targówek, hydraulik Warszawa Wawer albo jeśli mieszkasz na północnych obrzeżach miasta to hydraulik Bielany.