Aranżacja biura. Trendy w projektowaniu biur w 2021 roku

Wiszące rośliny w biurze

Aranżacja biura. Trendy w projektowaniu biur w 2021 roku

Każdego roku pojawiają się badania, opisujące najnowsze trendy w projektowaniu biur. Sprawdzają one między innymi jak wpływa aranżacja biura i jego wystrój na samopoczucie pracowników i wydajność ich pracy. Uzbrojeni w taką wiedzę, możemy znaleźć idealne rozwiązanie dla naszej firmy i stworzyć projekt biura, który będzie jednocześnie piękny i funkcjonalny. Sprawdźmy zatem jakie trendy królują w aranżacji biur w 2021 roku!

Projektanci co roku stają przed coraz większymi wyzwaniami. Zmienia się sposób wykonywania pracy, sposób interakcji pomiędzy pracownikami i coraz popularniejsza jest praca zdalna. Biuro, które ma otwarte i jednolite przestrzenie powoli odchodzi do lamusa. Wnętrza projektowane są z myślą o wydajności pracowników i ich samopoczuciu.

Drewno

Drewno w aranżacji biura - aranżacja biura ciekawe pomysłyDrewno jest materiałem ponadczasowym. Zdecydowana większość biur w dzisiejszych czasach zbudowana jest z zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych. Obecnie firmy chcąc ściągnąć do siebie wysokiej klasy pracowników, muszą o nich rywalizować. Jednym z elementów tej rywalizacji jest wystrój biura i komfort miejsca pracy. Bardzo ważna jest również ekologia. Coraz szersza grupa pracowników zwraca uwagę na to, czy korporacja, dla której mają pracować, jest pro ekologiczna. Drewno jest naturalnym materiałem, który idealnie pasuje do wnętrz biurowych.

Drewno jest wykorzystywane nie tylko na ściany, podłogi, blaty i akcenty, ale także zapewnia przestrzeń o niepowtarzalnym charakterze, dodając teksturę i ciepło, którego brakuje w tradycyjnie sterylnych środowiskach biurowych. Jest również idealnym materiałem do wykonania niepowtarzalnych mebli biurowych.

Jakie elementy królują? Biurka będące połączeniem drewna i szkła, stoliki kawowe wykonane z pni drzew czy też drewniane przepierzenia z dodatkiem mchu. Również bardzo popularne są dodatki ze starego, odzyskanego z różnych przedmiotów drewna.

Zdalnie i w biurze

Praca zdalna - aranżacja mieszana jako aranżacja biura - wykorzystaj domowe ściany jako biuroWedług badań już teraz 70% wykształconych specjalistów przynajmniej jeden dzień w tygodniu pracuje zdalnie. W tych samych badaniach wykazano, że 53 procent badanych zdalnie pracuje przez minimum połowę tygodnia. Z pewnością wskaźniki te będą wzrastały, naskutek pandemii i zmian, które wymusiła w modelu pracy. Kluczowe zatem staje się to, aby tak zaprojektować biuro, żeby wspierało budowanie wspólnoty pomiędzy pracownikami pracującymi w biurze i tymi pracującymi częściej zdalnie. Odpowiednio zaprojektowane biuro ma również za zadanie poprawić samopoczucie i zadowolenie pracowników z biura. Biuro projektowane w tym stylu obejmuje między innymi takie udogodnienia jak bary, lodówki do piwa, kominki i wiele wygodnych mebli do wypoczynku, sale gier, ścianki do wspinaczki czy też strefy fitness z prysznicami i spa. Takie aranżacje biura pomagają podnosić morale pracowników. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń wnętrz zachęca pracowników do powrotu do biura i pracy.

Równowaga w środowisku

Ekologiczne biuro pomysłyPrzestrzeń biurowa wciąż się zmienia. Od bezosobowych i sterylnych konstrukcji do przestrzeni, które koncentrują się na zapewnieniu dobrego samopoczucia pracownikom. Skrajności nigdy nie są dobre i dlatego aranżacja biura, która jest zrównoważonym połączeniem tych dwóch stylów, zyskuje coraz bardziej na popularności. Pomysły na taki projekt to między innymi używanie materiałów budowlanych z recyklingu. W takim projekcie bardzo duży nacisk jest położony na dbanie o środowisko naturalne, zapewniając między innymi odpowiednią efektywność energetyczną wnętrz biurowych.

Trendy nastawione na ekologię nie są niczym nowym, ale obecnie aranżacje biur mogą być wykonane z bardzo wielu ekologicznych materiałów. Zrównoważony projekt w obecnej formie ma teraz do dyspozycji całe spektrum rozwiązań, które pozwalają skupić się na inwestycjach w wydajność naszego biura oraz dobre samopoczucie pracowników.

Ekologiczne rozwiązania w biurach nie oznaczają, że przestrzenie są nudne. Wręcz przeciwnie. Bez problemu znajdziemy aranżacje, w których króluje nowoczesny design. Bardzo ważne w tym trendzie są naturalne materiały takie jak kamień i drewno, a także żywe rośliny i pionowe ogrody. Niektóre innowacje są naprawdę ekscytujące, tak jak na przykład oświetlenie biodynamiczne i podłogi inspirowane naturą czy też zdjęcia w ciekawych ramkach. Projekty te mają za zadanie zwiększyć więź człowieka ze środowiskiem.

Aranżacja biura – mikro trendy

Ekspresja monochromatyczna

Monochromatyczny trend biurowy to wykorzystanie jednego dominującego koloru w wystroju. Monochromatyczne schematy kolorów to przepiękne palety kolorów wykorzystujące tylko jeden kolor, ale w całym spektrum odcieni. Ta strategia projektowania przyciąga wzrok poprzez kreatywną ekspresję i nasycenie kolorów. W tym trendzie na aranżację biura zazwyczaj znajdziemy delikatne odcienie kolorów.

Wiszące ogrody

Wiszące rośliny w biurzeRośliny obecnie cieszą się w biurach większą popularnością niż kiedykolwiek w historii. Z jednej strony mamy żywe zielone ściany z mchu, które poprawiają samopoczucie. Z drugiej strony pełno jest roślin w wolnych przestrzeniach biurowców jak i galerii handlowych.

Rośliny są obecnie nieodzownym elementem przestrzeni biurowych. Jest to nie lada wyzwanie dla projektantów biur, którzy szukają najlepszych sposobów na integrację roślin z przestrzenią biurową.

Bardzo popularne są rośliny wiszące, które w wielu wypadkach kojarzą się ze stylem domowym. Takie design to idealny pomysł na wnętrze. Wiszące rośliny dają projektantom bardzo szerokie pole manewru do stworzenia ciekawych aranżacji.

Nowoczesne moduły

Otwarta przestrzeńOtwarta przestrzeń w biurze wciąż jest dominującym stylem większości aranżacji. Jednak indywidualne potrzeby poszczególnych pracowników wymuszają na firmach projekt wnętrz, który połączy otwartą przestrzeń z prywatną.

Co więcej, funkcjonalne meble są kluczowym elementem pomagającym pracownikom pozostać kreatywnymi, aktywnymi i niezwykle produktywnymi. Oznacza to, że nowe stoły kreślarskie w studiu, stojące biurka, ławki do pracy i inne meble są niezbędnym elementem dobrej aranżacji.

Ważnym elementem biur modułowych jest odpowiednio dobrany wielofunkcyjny sprzęt biurowy jak stanowiska komputerowe czy też odpowiedniej jakości krzesła. Wszystko to zapewnia pracownikom uczucie elastycznego miejsca pracy.

Na zakończenie

Aranżacja biura daje wiele możliwości. Odpowiednio projektując biuro mamy wpływ na to, jak nasze biuro będzie żyło i funkcjonowało. Planując styl naszego biura, powinniśmy kierować się funkcjonalnością oraz wygodą pracowników. Aranżacja biura to również design mebli i dodatki na ścianach jak na przykład zdjęcia. Jeśli chcesz, aby projektowaniem oraz remontem Twojego biura, na podstawie projektu, zajęli się specjaliści, to skorzystaj z usługi fit out. Na razie fit out oferujemy tylko dla biur w Warszawie i Wrocławiu, ale wkrótce rozszamy zasięg na więcej miast w Polsce. Usługa ta polega na kompleksowej aranżacji oraz wykończeniu wnętrz i powierzchni biurowych. Skontaktuj się z nami piszą na firmy@duer.pl lub zajrzyj na naszą stronę internetową.

ZAMÓW FACHOWCA